O ile jeszcze w 2008 r. udział TFI w handlu akcjami będącymi w wolnym obrocie wynosił prawie 19 proc., o tyle w ubiegłym roku było to już 12 proc. Udział funduszy inwestycyjnych w kapitalizacji GPW również spadł z ponad 7 proc. cztery lata temu do 5 proc. w ubiegłym roku.
Podczas gdy znaczenie TFI z perspektywy obrotów na giełdzie malało, coraz ważniejszą rolę odgrywały OFE. Udział funduszy emerytalnych w wolnym obrocie akcjami wzrósł z 26 proc. w 2008 r. do 33,7 proc. w 2011 r. Zwiększył się również ich udział w kapitalizacji giełdowych spółek z 10 proc. w 2008 r. do 14 proc. w ubiegłym roku.
Skąd te rozbieżności? TFI musiały stawić czoła problemowi, który nie dotyczy PTE – wypłatom z funduszy. Jak zwraca uwagę NBP, spadek wartości portfela akcji funduszy inwestycyjnych w 2011 r. o ponad 33 proc. do 23 mld zł na koniec roku to nie tylko efekt obniżki cen akcji, lecz również wypłacania przez klientów TFI pieniędzy z funduszy.
Wartość polskich skarbowych papierów dłużnych w portfelach funduszy na koniec 2011 r. wynosiła 31,2 mld zł. Znaczenie TFI na rynku długu?się nie zmieniło. Udział w rynku bonów skarbowych spadł w ubiegłym roku o 1 pkt proc., do 7,8 proc. Udział w rynku obligacji od lat kształtuje się na poziomie ok. 6,5 proc.
Ponad 25 proc. portfela dłużnego funduszy inwestycyjnych?stanowiły pięcioletnie obligacje o stałym oprocentowaniu. „Duże znaczenie w strukturze portfela obligacji skarbowych miały również 10-letnie obligacje o stałym oprocentowaniu oraz dwuletnie obligacje zero kuponowe" – podał NBP w raporcie.