Ten rok może się okazać dla funduszy emerytalnych najlepszy od kilku lat. Po ubiegłorocznej stracie wynoszącej 4,8 proc. (druga roczna strata w ich historii), w tym roku wyniki inwestycyjne są znacznie lepsze. Przeciętna zmiana wartości jednostek rozrachunkowych wyniosła 13 proc., licząc od końca grudnia do końca listopada.
– Wszystko wskazuje na to, że giełda będzie rosła do końca roku. Choć oczywiście nie ma pewności, to nic nie wskazuje na nagłą zmianę koniunktury na rynku – mówi Marcin Żółtek, wiceprezes Aviva PTE.
Pesymistyczne prognozy
Tegoroczna sytuacja na rynku jest zaskoczeniem dla wszystkich. Główne indeksy giełdowe wzrosły od początku roku już po kilkanaście procent. W tym najwięcej indeks WIG, bo o 19,7 proc. (do końca listopada). Jeszcze na początku roku zarządzający funduszami obstawiali raczej, że indeks ten wzrośnie „tylko" o ponad 10 proc. Znacząco dały też zarobić obligacje skarbowe. Stopa zwrotu najdłuższych papierów to aż 26 proc., a takich o zapadalności od 7?do 10 lat – prawie 20 proc. – Wydaje się, że na tegoroczny wynik w podobnym stopniu wpłynął rynek akcji, jak i obligacji – mówi Piotr Bień, starszy zarządzający akcjami w ING PTE. – Jest to zresztą sytuacja wyjątkowa, gdy w jednym roku tak mocno rosną ceny akcji i obligacji skarbowych – dodaje.
Jak mówi Piotr Bień, wśród sektorów, które szczególnie przyczyniły się do dobrych osiągnięć OFE, jest surowcowy na czele z KGHM, ale także spółki chemiczne, w które OFE są mocno zaangażowane, oraz detaliczne, takie jak LPP czy NG2.
Allianz najlepszy
Najlepsze fundusze emerytalne pod względem wyników inwestycyjnych w tym roku zarobiły po ponad 14 proc. Na czele zestawienia za jedenaście miesięcy jest Allianz, Nordea oraz MetLife Amplico. Dobrze w tym roku wypadają także największe podmioty, jak Aviva i ING. Wyniki najsłabszych w tym okresie funduszy przekraczają 11 proc. I tak stopa zwrotu ostatniego funduszu Polsat wyniosła 11,4 proc., a przed nim jest AXA z wynikiem 11,8 proc. i Generali z wynikiem 12,03 proc. Co ciekawe, wynik funduszu AXA, który konsekwentnie od początku roku utrzymywał niskie zaangażowanie w akcje, nie odbiega istotnie od stóp zwrotu konkurentów.