KIO: blok dla Taurona buduje Rafako. Chińczycy nie poddadzą się

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołania CNEEC i konsorcjum Hitachi-Lavalin w przetargu na budowę bloku w Elektrowni Jaworzno III z grupy Tauron.

Aktualizacja: 15.02.2017 03:48 Publikacja: 25.03.2013 12:33

KIO: blok dla Taurona buduje Rafako. Chińczycy nie poddadzą się

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski tj Tomasz Jodłowski

Oznacza to, że według Izby projekt zgodnie z wyborem komisji przetargowej Tauron Wytwarzanie powinno realizować konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa. Spółki wygrały walkę o kontrakt z ofertą 5,4 mld zł brutto.

Chińczycy z China National Clectric Engineering Corporation są niezadowoleni z decyzji KIO. - Pomimo, że Izba uwzględniła szereg naszych bardzo ważnych zarzutów wobec postępowania Tauron Wytwarzanie, to jesteśmy rozczarowani finalną decyzją . Nadal jesteśmy zdania, że oferta złożona przez CNEEC była najkorzystniejsza cenowo oraz była najlepsza pod względem parametrów technicznych. W związku z tym, trudno nam się pogodzić z odrzuceniem naszej oferty przez zamawiającego. Uważamy, że ta decyzja jest błędna i nie ma nic wspólnego z racjonalnymi argumentami. Ze swojej strony nie przyjmujemy powodów jej odrzucenia - deklaruje Sun Shuyu, project Manager CNEEC. - Decyzja KIO jest decyzją w pierwszej instancji. Ustne uzasadnienie na ten czas nie przekonuje nas o słuszności podjętego rozstrzygnięcia, czekamy na szczegółowe pisemne uzasadnienie Izby i nie wykluczamy odwołania do wyższej instancji, sądu okręgowego w Katowicach - dodaje.

Przedstawiciele CNEEC w ubiegłym tygodniu deklarowali, że chcą współpracować z Rafako. Byliby gotowi zostać podwykonawcą podczas realizacji kontraktu w Elektrowni Jaworzno.

 

Mikołaj Budznowski, minister skarbu:

Postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej o oddaleniu odwołań konsorcjum SNC-Lavalin oraz konsorcjum CNEEC od decyzji Tauronu o wyborze oferty Rafako i Mostostalu Warszawa na budowę bloku w Jaworznie otwiera drogę do rozpoczęcia realizacji tej wielomiliardowej inwestycji.

Budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno jest kolejnym - po Kozienicach, Opolu, Stalowej Woli i Włocławku - krokiem w strategii poprawy bilansu energetycznego kraju i odpowiedzią na zapotrzebowanie na energię elektryczną produkowaną z wykorzystaniem mniej emisyjnych technologii.

To także wyzwanie dla dwóch dużych polskich firm budowlanych. Inwestycja będzie mieć pozytywny wpływ na sytuację obu podmiotów i w konsekwencji kondycję całej branży budowlanej.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28