Nasz rynek pod względem liczby przeprowadzonych ofert wypadł całkiem dobrze: było ich łącznie 18, co dało nam pozycję wicelidera. Należy jednak podkreślić, że z tego aż 15 miało miejsce na NewConnect, a tylko trzy na rynku głównym. Z kolei łączna wartość IPO wyniosła ponad 40 mln euro. W tej puli najwięcej (26,5 mln euro) „waży" IPO spółki AviaAM Leasing. W dalszej kolejności były Tarczyński oraz Feerum.
Eksperci PwC podkreślają, że miniony kwartał na europejskich rynkach kapitałowych można podzielić na dwa etapy. W pierwszych tygodniach panował optymizm, ale czerwiec upłynął pod znakiem dotkliwej przeceny. Jednak jak wskazuje PwC, mimo znacznych spadków do końca czerwca udało się odrobić część strat – indeks FTSE zakończył kwartał 5 proc. powyżej poziomu z końca 2012 r. Nasz WIG poradził sobie nieco gorzej. Jest prawie 5 proc. niżej niż na początku stycznia.
Jeśli chodzi o wartość IPO, Londyn ponownie znalazł się na pierwszym miejscu z prawie połową łącznie pozyskanych środków. Za nim uplasowały się Euronext i Deutsche Börse. – Pomimo niekorzystnych warunków w minionym miesiącu, rynek pierwszych ofert publicznych wykazał się odpornością. Ponad 55 proc. łącznej wartości ofert jest wynikiem debiutów czerwcowych – podkreśla Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.
Jeśli chodzi o NewConnect, wspomnianych już 15 IPO miało łączną wartość 4,6 mln euro. Czy to dużo? To zależy od punktu odniesienia. Wynik jest dużo lepszy niż w I kwartale 2013 r., kiedy to na rynku alternatywnym odnotowano 12 IPO o łącznej wartości 2 mln euro. Jednak rok do roku NewConnect wypada już znacznie gorzej. Wtedy bowiem miało miejsce aż 28 debiutów o łącznej wartości niemal 8 mln euro. – Widać wyraźnie, że część inwestorów odwróciła się od ofert przeprowadzanych na tym rynku. Nie powinno to dziwić, jeśli popatrzymy na stopy zwrotu na akcjach spółek tam debiutujących w minionych latach – mówi Gorczyca. Dodaje, że ma nadzieję, iż ostatnie działania władz GPW, mające na celu poprawę jakości NewConnect, przyczynią się do zmiany tego niekorzystnego trendu.
Eksperci podkreślają, że naszej giełdzie mocno ciąży niepewność związana z przyszłością OFE. – Miejmy nadzieję, że nie przeszkodzi to w skutecznym przeprowadzeniu zapowiadanych na jesień kilku dużych ofert, w tym prywatyzacji Energi, która może być jednym z największych IPO w Europie w 2013 roku – mówi Gorczyca.