W ciągu siedmiu miesięcy tego roku liczba otwartych rachunków w DM BOŚ wzrosła o 3,7 tys. Na koniec lipca instytucja ta miała niemal 59 tys. kont. Pod tym względem jest to dziewiąty broker na naszym rynku. Niewykluczone jednak, że w kolejnych miesiącach firmie prowadzonej przez Radosława Olszewskiego uda się poprawić ten wynik. KNF nakazała przeniesienie instrumentów finansowych i środków pieniężnych oraz dokumentów związanych z prowadzeniem rachunków z likwidowanego BM Banku DnB Nord Polska właśnie do DM BOŚ.
Broker zbiera klientów
Według danych KDPW na koniec lipca w BM Banku DnB Nord Polska otwartych było niecałe 1,5 tys. rachunków maklerskich. Zakładając, że wszystkie one zostaną przeniesione do DM BOŚ, liczba otwartych rachunków w tej instytucji zwiększy się do prawie 60,5 tys. Tym samym udałoby się prześcignąć bezpośrednio wyprzedzający go Millennium DM. Temu w tym roku więcej klientów ubywa niż przybywa. W ciągu siedmiu miesięcy liczba otwartych kont spadła tam o prawie 1,1 tys.
Co więcej, byłby to kolejny awans DM BOŚ w tym roku. Instytucji tej udało się już wyprzedzić ING Securities. Broker korzysta przede wszystkim z decyzji KBC Securities oraz DM AmerBrokers o rezygnacji z obsługi inwestorów indywidualnych. Teraz będzie beneficjantem likwidacji BM Banku DnB Nord Polska. Dlaczego Komisja Nadzoru Finansowego postawiła właśnie na DM BOŚ? – Wysłaliśmy zapytania do domów maklerskich, które w największym stopniu spełniały kryteria z uchwały KNF. Nadzór wybrał najkorzystniejszą ofertą z punktu widzenia kosztów dla inwestorów – zapewnia Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. O jakie kryteria dokładnie chodzi?
Przy wyborze firmy, do której mają być przeniesione aktywa, nadzór bierze pod uwagę m.in zapewnienie bezpłatnego przeniesienia aktywów, świadczenie usług za pośrednictwem Internetu za pomocą oprogramowania kompatybilnego z tym, jakie było wykorzystywane w instytucji, z której są przenoszone środki, czy też wysokość opłat i prowizji, a także sytuację finansową konkretnych kandydatów.
Ilość nie znaczy jakość
Warto jednak pamiętać, że dane KDPW nie rozróżniają, które rachunki faktycznie są wykorzystywane przez inwestorów do handlu. W okresie od stycznia do końca maja, czyli do okresu rzeczywistej działalności, klienci BM DnB Nord na rynku akcji wygenerowali obroty na poziomie zaledwie 119 mln zł. DM BOŚ w tym czasie pośredniczył w transakcjach na kwotę 3,95 mld zł.