Zdaniem analityków projektowane zmiany w systemie emerytalnym zmuszą fundusze emerytalne do bardziej aktywnego handlowania akcjami, co przełoży się wzrost liczby transakcji akcjami będącymi w wolnym obrocie. Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w ubiegłym roku udział OFE w obrotach sesyjnych na GPW wyniósł zaledwie 6-7 proc., podczas gdy w ich posiadaniu było około 40 proc. wszystkich akcji w wolnym obrocie.
„Brak napływów netto oraz zmiany w benchmark'u i sposobie karania/wynagradzania za wyniki inwestycyjne w naszej ocenie spowodują, że OFE będą musiały zmienić swoją politykę inwestycyjną z modelu „kup i trzymaj" na bardziej aktywne zarządzanie" – napisali w rekomendacji.
Do utrzymania pozytywnego nastawienia wobec GPW skłoniła ich ponadto rosnąca dywersyfikacja dochodów spółki. W ich przekonaniu korzystnie na jej wyniki w najbliższych latach wpłynie wprowadzenie obliga giełdowego na rynku gazu. Szans na dalsze zwiększenie przychodów upatrują także we wprowadzeniu do obrotu instrumentów na stopę procentową i obligacje skarbowe. " Mając na uwadze światowe trendy regulacji rynków OTC jak i fakt bezpośredniego zaangażowania polskich banków w proces wprowadzenia nowych instrumentów, uważamy że mogą cieszyć się one sporym zainteresowaniem" – ocenili w raporcie.
Rekomendację wydali 30 września, gdy akcje GPW kosztowały 38,3 zł. W poniedziałek o godzinie 9.47 kurs spółki róśł o 0,74 proc., do 39,21 zł.