Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Żarty się skończyły. Rynek kapitałowy oraz giełda od dłuższego czasu trwają w martwym punkcie. Czas ucieka, a konkurencja przecież nie śpi. Mimo że wciąż jesteśmy największym rynkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, czy to pod względem kapitalizacji, czy też obrotów, to należy pamiętać, że tytuł ten nie jest dany raz na zawsze. Za kilka lat może się okazać, że to, co było tak mozolnie budowane przez kilkanaście lat, nakładem ogromu pracy i wysiłku pasjonatów rynku, zostanie obrócone w pył. Zresztą przedsmak tego, co może się wydarzyć, niedawno mieliśmy. Demontaż OFE sprawił, że nasz rynek zrobił krok wstecz o co najmniej kilka lat. Przy tej okazji ucierpiał również wizerunek giełdy, która w ustach polityków określana była mianem „kasyna". Nie jest więc przypadkiem, że spółki z regionu na miejsce notowań wybierają inne giełdy, a nie Warszawę. Znamienny jest również fakt, że kiedy indeksy na innych parkietach biją rekordy wszech czasów, nasz WIG20 od około dwóch lat nie może się wyrwać z trendu bocznego. Spółki szukają kapitału poza rynkiem kapitałowym, a wielu inwestorów indywidualnych omija giełdę szerokim łukiem. Potencjał jest naprawdę ogromny. Na niskooprocentowanych lokatach bankowych gospodarstwa domowe trzymają obecnie 596 mld zł. W życiu często jest tak, że aby zrobić dwa kroki do przodu, trzeba najpierw zrobić krok wstecz. Ruch w tył i to dość poważny już wykonaliśmy. Czas ruszyć do przodu!
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsze trzy miejsca w tegorocznym rankingu największych spółek technologicznych Europy Środkowo-Wschodniej zajęły estoński fintech Wise oraz InPost i Allegro - spółki z Polski.
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski