Bankowy Tytuł Egzekucyjny został uznany za niezgodny z konstytucją i nie będzie mógł stosowany. BTE pozwala bankowi stwierdzić na podstawie swoich rachunków istnienie wymagalnego długu i rozpocząć windykację bez procesu. Wystarczy, by uzyskał klauzulę wykonalności, którą sędzia przybija niemal od ręki. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie w sierpniu 2016. Oznacza, że banki nie będą mogły same windykować długów. By odzyskać pieniądze, będą musiały, jak inni, iść do sądu.
Banki zapowiadają, że będą więc stosować inne formy zabezpieczenia spłaty kredytów, m.in. z oświadczeń o poddaniu się egzekucji w drodze aktu notarialnego.
Według ZBP korzystanie z tej formy dochodzenia należności jest jednakże związane z koniecznością poniesienia kosztów ich ustanowienia, które to koszty będą ponoszone przez kredytobiorców. W efekcie przełoży się to na spadek dostępności kredytu.
- Mając na względzie powyższe skutki szerokiego korzystania z oświadczeń o poddaniu się egzekucji w drodze aktu notarialnego, a także biorąc pod uwagę, że jest bardzo wysoce prawdopodobnym, że sporządzanie przedmiotowych aktów przybierze charakter zrutynizowany innymi słowy niewymagający znacznych nakładów pracy po stronie notariuszy wobec daleko idącej schematyczności przedmiotowej czynności, zwracam się o wprowadzenie jednolitej, maksymalnej stawki taksy notarialnej za sporządzenie aktu notarialnego, w którym dłużnik poddał się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 4 - 6 Kpc i jej ustalenie na jak najniższym poziomie – napisał ZBP w piśmie do ministra sprawiedliwości.
Związek argumentuje, że wprowadzenie maksymalnej opłaty zapewniłoby pewność i gwarancję dla klientów limitacji ponoszonych przez nich dodatkowych kosztów, które pociąga za sobą wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 kwietnia 2015 r.