Duże polskie spółki, jak banki, energetyka i kopalnie, wciąż narażone są na niekorzystne uregulowania podatkowe (banki), jak też negatywne trendy globalne, którym lokalnie próbują przeciwdziałać politycy (energetyka i kopalnie). Z kolei średnie i małe spółki, dają – naszym zdaniem – najlepszą ekspozycję na wciąż poprawiające się otoczenie makroekonomiczne i w tym przypadku prognozy zysków spółek poprawiają się najszybciej (14–15 proc. wg średnich oczekiwań, licząc od początku roku) – ocenia zespół ekspertów DM PKO BP.
Analitycy przekonują, że umiejętnie wyselekcjonowane spółki dadzą zarobić. W modelowym portfelu na III kwartał znalazło się 15 spółek notowanych na GPW oraz jedna notowana na giełdzie praskiej – Bank Komercni (każda ze spółek ma taką samą wagę portfelu – red.). Eksperci skonstruowali także listę siedmiu spółek, których lepiej unikać – co ciekawe, wszystkie należą do WIG30.
Analitycy się chwalą, że w minionym kwartale (kwiecień–czerwiec) stopa zwrotu z dotychczasowego portfela wyniosła 3,7 proc., podczas gdy szeroki WIG stracił 4,6 proc. Równie dobrze prezentują się statystyki w dłuższym horyzoncie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy portfel rekomendowany przez brokera zyskał 43,3 proc., podczas gdy WIG urósł tylko o 3 proc.
W raporcie analitycy sporo miejsca poświęcają perspektywom sektora finansowego. Zauważają, że subindeks WIG-Banki, który do niedawna zachowywał się podobnie jak banki zachodnioeuropejskie, w tym roku radzi sobie wyjątkowo słabo. W I półroczu, licząc w euro i uwzględniając dywidendy, zniżkował o 5 proc., podczas gdy Eurostoxx Banks zyskał 14 proc. Zważywszy na potencjalną skalę ubytku zysków w sektorze, najprawdopodobniej należałoby się spodziewać słabszego zachowania się polskich banków, przynajmniej do czasu wyborów parlamentarnych – ostrzegają.
Według ekspertów potencjalne propozycje parlamentarnej opozycji mogą być korzystne dla sektora przemysłowego. Sektory „specjalnej troski" to: chemia, farmaceutyka, produkcja maszyn górniczych, gazyfikacja węgla, środki transportu, przetwórstwo spożywcze, materiały budowlane oraz informatyka – wyliczają.