Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wykres tygodnia
Klasyczna ekonomia podpowiada, że im więcej pieniądza, tym ceny wyższe, a im mniej, tym niższe. Innymi słowy – cykl podwyżek stóp procentowych nie sprzyja rynkowi kapitałowemu, natomiast cykl obniżek pomaga. Powyższe założenie jest przyjmowane zazwyczaj, gdy dotyczy kosztu pieniądza i indeksu giełdowego z tego samego kraju, np. Fed i S&P500 czy RPP i WIG.
Ciekawe jest porównanie międzyrynkowe kosztu pieniądza światowego i zachowania lokalnego indeksu WIG. Od początku rynku kapitałowego w Polsce Fed czterokrotnie rozpoczynał cykl podwyżek stóp procentowych: w lutym 1994 r., marcu 1997 r., czerwcu 1999 r. i czerwcu 2004 r. Mając dystans do historycznych analogii, warto zaznaczyć, że jeden z czterech przypadków podwyżek stóp procentowych miał generalnie wymowę neutralną (podwyżki od 1999 r.), dwa zakończone negatywnie (podwyżki od 1994 r. i od 1997 r.) i jeden silnie pozytywny (podwyżki rozpoczęte w 2004 r.). Szukając optymistycznych analogii, warto dodać, że w 2004 r. Polska weszła do Unii Europejskiej i otrzymała środki unijne na rozwój. Aktualnie środki z nowej perspektywy unijnej są argumentem za skokiem notowań i powtórzeniem sytuacji z 2004 r. Nie przesądzając o rozstrzygnięciu, w czterech przypadkach na cztery pierwsze dwa miesiące od rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp przez Fed były neutralne lub korzystne dla WIG-u.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsze trzy miejsca w tegorocznym rankingu największych spółek technologicznych Europy Środkowo-Wschodniej zajęły estoński fintech Wise oraz InPost i Allegro - spółki z Polski.
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski