Postanowienie sądu jest więc formalną akceptacją decyzji KNF, ponieważ sąd uznał, że nie wystąpiły przesłanki oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
KNF w decyzji wydanej 25 lutego tłumaczyła, że w związku z głęboką niewypłacalnością SKOK Polska ujawnioną przez zarządcę komisarycznego oraz brakiem perspektyw restrukturyzacji wobec odmowy udzielenia pomocy finansowej przez Kasę Krajową i brakiem zgody banków na przejęcie SKOK Polska, jedynym rozwiązaniem wynikającym z przepisów prawa jest zawieszenie działalności SKOK Polska i wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy.
Już po zawieszeniu działalności SKOK Polska przez KNF została uruchomiona procedura wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wypłaty deponentom SKOK „Polska" są realizowane za pośrednictwem Pekao w okresie od 7 marca 2016 r. do 29 kwietnia 2016 r.
Natomiast zgodnie z postanowieniem Sądu, wierzyciele SKOK Polska będą mogli zgłaszać swoje wierzytelności do sędziego – komisarza w terminie 30 dni od ukazania się obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Przed złożeniem wniosku o upadłość, 9 lutego 2016 r. KNF jednogłośnie stwierdziła, że żadna inna spółdzielcza kasa nie posiada zdolności do przejęcia SKOK Polska w sposób mogący zapewnić bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w kasie i umorzyła postępowanie administracyjne prowadzone w tym przedmiocie. Jednocześnie Komisja postanowiła o wszczęciu postępowania administracyjnego na podstawie art. 74c ust. 4 i następne ustawy o skok, w celu zbadania możliwości przejęcia SKOK Polska przez bank.. W odpowiedzi na ogłoszenie KNF nie zgłosił się żaden bank gotowy uczestniczyć w procesie przejęcia SKOK Polska.