Specgrupa została powołana przez KSF 10 sierpnia 2016 r., a gospodarzem prac jest NBP. To element całego pomysłu rozwiązania problemu kredytów walutowych. Zaprezentowana latem przez Kancelarię Prezydenta i NBP koncepcja zakładała ustawowy zwrot nadpłat z tytułu tzw. spreadów i wypracowanie przez nadzorców dodatkowych wymogów kapitałowych dla banków, tak aby wymusić na nich dobrowolne przewalutowania na zasadach wynegocjowanych z klientami. Kiedy można się spodziewać konkretnych rekomendacji?
Biuro prasowe NBP żadnych terminów nie podaje, tłumaczy, że grupa robocza prowadziła intensywne prace nad „wypracowaniem rekomendacji dotyczących zastosowania instrumentów nadzorczych i regulacyjnych, których wdrożenie kreowałoby bodźce do podejmowania przez banki oraz klientów wspólnych, dobrowolnych decyzji dotyczących restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych jak np. przewalutowanie kredytów czy zmiany zapisów w umowach kredytowych".
– Dokonano analizy dostępnych rozwiązań i ich implikacji – poinformował bank centralny. Muszą być one jednak skonsultowane z instytucjami europejskimi.
– Z uwagi na to, że przyjęcie przez Komitet Stabilności Finansowej rekomendacji zaproponowanej przez GRKW może skutkować zastosowaniem narzędzi nadzorczych, co może wymagać zgody ze strony instytucji UE, przewodniczący Komitetu Stabilności Finansowej poinformował Komisję Europejską, Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, Europejski Bank Centralny, Sekretariat Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego oraz Radę ds. Nadzoru o powołaniu Grupy i celu jej działania – podał NBP w odpowiedzi na nasze pytania.