Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.04.2017 06:01 Publikacja: 10.04.2017 06:01
Foto: Fotorzepa/Bartosz Jankowski
Na pierwszy rzut oka to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. Sugeruje bowiem, że Polska zyskuje konkurencyjność międzynarodową, co może przyciągać inwestorów. Tyle że niska dynamika kosztów pracy nad Wisłą była efektem wyłącznie osłabienia złotego. Licząc w rodzimej walucie, godzinowy koszt pracy w Polsce wzrósł w ub.r. o 4,1 proc. – Zachowanie kursu w danym roku nie jest dobrą przesłanką podejmowania decyzji o opłacalności wieloletniej inwestycji – podkreśla Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, zwycięzca konkursu prognoz makroekonomicznych i finansowych „Parkietu" w 2016 r. Jeśli w tym roku złoty będzie się umacniał, to koszt pracy w przeliczeniu na euro wzrośnie, nawet jeżeli płace będą stały w miejscu. A to jest mało prawdopodobne. Większość ekonomistów uważa, że dynamika wynagrodzeń przyspieszy, bo pracodawcy będą musieli walczyć o pracowników, których coraz bardziej w Polsce brakuje. – Długoterminowy inwestor, oceniając atrakcyjność danego kraju, patrzy m.in. na kondycję lokalnego rynku pracy. A w Polsce mamy rekordowo niskie bezrobocie i coraz większe problemy z pozyskaniem pracowników. To przekłada się na oczekiwania wzrostu płac – dodaje Kaczor.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas