Najbliższe pięć lat będzie okresem znaczącego wzrostu nakładów inwestycyjnych polskich przedsiębiorstw na działania związane z transformacją cyfrową. W ostatnich dwóch latach ich średnia wysokość wyniosła 5,7 proc. rocznych przychodów, jednak do 2020 roku mają one wzrosnąć aż do 7,7 proc., co przełoży się na wydatki wynoszące ponad 100 mld zł rocznie. Ponad 80 proc. respondentów jest przekonanych, że uzyska zwrot z poczynionych inwestycji w ciągu maksymalnie pięciu lat – wynika z badania PwC „Przemysł 4.0".
Co ciekawe, wyniki polskich przedsiębiorstw są zdecydowanie bardziej optymistyczne niż ich globalnych konkurentów. Aż 39 proc. respondentów wskazało, że w porównaniu z głównymi konkurentami ich przedsiębiorstwa są zaawansowane lub bardzo zaawansowane w obszarze Przemysłu 4.0. Z kolei 45 proc. uznało, że ich firmy są na tym samym poziomie co najważniejsi konkurenci. Około 54 proc. polskich przedsiębiorców (czyli o 4 pkt proc. więcej niż średnia globalna) ) deklaruje, że w ich firmach dane odgrywają znaczącą rolę w procesie decyzyjnym
Przepis na model 4.0
Po trzeciej rewolucji przemysłowej, która polegała na automatyzacji poszczególnych procesów, obecnie jesteśmy świadkami czwartej, umożliwiającej łączenie urządzeń w obrębie cyfrowych ekosystemów, oraz pogłębianie integracji wewnątrz poziomych i pionowych łańcuchów wartości. Głównymi czynnikami umożliwiającymi rozwój przemysłu 4.0 są: ilość dostępnych danych i narzędzia do ich analizy, łączność mobilna oraz cyfrowe kanały dostępu do konsumenta.
Eksperci PwC opracowali sześć kroków, jakie powinny podjąć firmy, które chcą skutecznie wdrożyć model cyfrowej transformacji. Są to: stworzenie strategii, uruchomienie programu pilotażowego, precyzyjne określenie potrzeb i zasobów, nauczenie się analityki danych, zbudowanie odpowiedniej kultury organizacyjnej oraz stworzenie ekosystemu sprzyjającego Przemysłowi 4.0
Mariusz Dziurdzia, partner w PwC podkreśla, że sektor produkcji przemysłowej jest jednym z motorów rozwoju polskiej gospodarki. Po załamaniu w 2009 roku, związanym z globalnym kryzysem, poziom produkcji przemysłowej nieprzerwanie rośnie. Z kolei transformacja cyfrowa umożliwia firmom jeszcze szybszy rozwój i zdobycie unikalnej przewagi konkurencyjnej, opartej na nowych technologiach. Zdaniem przedsiębiorców głównymi przeszkodami hamującymi głębsze zmiany są wysokie koszty oraz brak niezbędnej infrastruktury (na przykład zbyt mała liczba szerokopasmowych łączy internetowych).