Bumech broni koncesji, a płatności za szkody górnicze ma realizować Silesia

Bumech uważa za bezzasadny wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia, który według doniesień medialnych został złożony do ministra klimatu i środowiska przez Fundację Frank Bold. Spółka w komentarzu dla „Parkietu” odniosła się do stawianych zarzutów.

Publikacja: 08.05.2025 10:54

Bumech broni koncesji, a płatności za szkody górnicze ma realizować Silesia

Foto: Bloomberg

Jako argument we wniosku wskazano zaprzestanie przez Przedsiębiorstwo Górnicze "Silesia" realizacji usuwania szkód górniczych i płatności za nie na rzecz mieszkańców Goczałkowic-Zdroju, co zdaniem Fundacji Frank Bold ma naruszać warunki posiadanej przez PG Silesia koncesji i stanowi podstawą do jej cofnięcia.

Postępowanie sanacyjne, a szkody górnicze

Spółka wskazała, że na chwilę obecną PG Silesia nie otrzymało żadnego formalnego pisma w przedmiotowej sprawie. W ocenie zarządu spółki, złożony wniosek jest bezzasadny, a użyta w nim argumentacja - nietrafiona. Otrzymanie pisma z datą 7 maja br., w tej sprawie od fundacji potwierdziło zaś nam Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Pismo trafiło do tego resortu, bo to one jest organem koncesyjnym.

- Podstawowym argumentem skarżących jest wstrzymanie usuwania i płatności za szkody górnicze. Całkowicie pominięto odniesienie się do stanu prawnego PG Silesia, która po otwarciu postępowania sanacyjnego, nie może realizować płatności z tytułu zobowiązań powstałych przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego, w tym zobowiązań z tytułu szkód górniczych. PG Silesia nie ma prawnej możliwości ich natychmiastowego regulowania – realizacja tych płatności została zawieszona do momentu zatwierdzenia układu sanacyjnego - napisano w komunikacie.

Ponadto Bumech poinformował, że otrzymał od PG Silesia informację, że bieżące zobowiązania w tym z tytułu szkód górniczych, są obsługiwane. Dodano, że w razie potrzeby, PG Silesia podejmie wszelkie konieczne i dostępne kroki prawne w celu zachowania prawa do dalszej eksploatacji kopalni.

Informację o tym, że prawnicy z Frank Bold złożyli do ministra klimatu i środowiska wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia, podał w poniedziałek "Parkiet".

Czytaj więcej

Bumech może stracić górniczą koncesję

Bumech komentuje

Spółka w przesłanym naszej redakcji oświadczeniu ma świadomość, że rola węgla w gospodarce powoli się kończy, Wskazuje jednak, że zakończenie wydobycia należy starannie zaplanować, zapewniając pracownikom trwałe miejsca pracy, a dostawcom czy mieszkańcom zapłatę należnych im świadczeń.

Tomasz Dera, członek rady nadzorczej delegowany do czasowego pełnienia funkcji Prezesa Zarządu podkreśla, że PG Silesia na bieżąco przyjmuje i rozpatruje wszystkie zgłoszenia dotyczące szkód górniczych po dniu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, w tym realizuje umowy na bieżące przeglądy i zabezpieczenia infrastruktury na terenach potencjalnie objętych szkodami górniczymi. –„Na bieżąco regulowane są płatności na rzecz gminy Goczałkowice-Zdrój. Zobowiązania wynikające ze szkód, które miały miejsce przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego - zgodnie z obowiązującym prawem - trafiają do tzw. masy sanacyjnej. Spółka nie ma prawnej możliwości ich natychmiastowego regulowania – realizacja tych płatności została zawieszona do momentu zatwierdzenia układu sanacyjnego” – wyjaśnia nam Dera.

Jak dodaje, w przygotowywanych propozycjach układowych PG Silesia dąży do tego, by mieszkańcy – poszkodowani w wyniku szkód górniczych – otrzymali 100 proc. należnych wierzytelności, tak by nie ponieśli strat finansowych. - W interesie wszystkich stron leży sprawne i skuteczne przeprowadzenie sanacyjnej restrukturyzacji PG Silesia. Inne scenariusze niosą realne ryzyko upadłości, która doprowadziłaby do sytuacji, w której mieszkańcy dotknięci szkodami górniczymi otrzymaliby znikomą część odszkodowań ze strony spółki. Dochodzenie tych roszczeń od Skarbu Państwa to proces długotrwały i niepewny. Upadłość kopalni spowodowałaby poważne konsekwencje społeczne i gospodarcze dla regionu, pracowników oraz firm dostawczych – przestrzega.

Surowce i paliwa
W JSW rozpoczęły się negocjacje dotyczące nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Orlen chce zmian w regulacjach dekarbonizacyjnych
Surowce i paliwa
Bumech może stracić górniczą koncesję
Surowce i paliwa
Kopalnia Bumechu bez koncesji? Jest wniosek
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Unimot obserwuje wzrost popytu na benzynę
Surowce i paliwa
KGHM inwestuje w gospodarkę obiegu zamkniętego