Analiza techniczna kryptowalut

Jak wygląda sytuacja na wykresach bitcoina, XRP i ethereum? Komentują analitycy.

Aktualizacja: 08.12.2018 10:41 Publikacja: 08.12.2018 10:15

Analiza techniczna kryptowalut

Foto: Bloomberg

Piotr Jaromin, analityk X-Trade Brokers

Bitcoin

Kolejny tydzień za nami, który przebiegał pod dyktando sprzedających na rynku kryptowalut. Cena bitcoina spadła do kolejnego poziomu wsparcia w rejonie 3300 USD. Tutaj znajdują się dwa ważne poziomy: lokalne dołki z połowy grudnia oraz zniesienie zewnętrzne 200 proc. fali wzrostowej z przełomu czerwca i lipca. Na wykresie widzimy, że notowania już wcześniej reagowały na zniesienie 150 proc. wspomnianej fali, jednak w tamtym wypadku walkę wygrały niedźwiedzie. Kierunek długoterminowy pozostaje bez zmian, co potwierdza układ średnich 50, 100 i 200-okresowych. W krótkim terminie widoczny jest jednak potencjał do większego odreagowania, nawet w okolice 4500 USD. Jeśli wsparcie na poziomie 3300 USD zostanie jednak przełamane, to kolejny bastion kupujących znajduje się dopiero w okolicach psychologicznych 2000 USD.

Bartosz Sawicki, Kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers

XRP

Rynek kryptowalut pogrążony jest w panicznej wyprzedaży – lustrzanym odbiciu euforycznych wzrostów sprzed dokładnie roku. Notowania XRP nie są pod tym względem wyjątkiem: trend spadkowy jest bardzo silny. Kurs po przebiciu październikowego minimum 0,3750 USD wykonał modelowy ruch powrotny do linii łączącej jesienne dołki i wznowił zniżkę. Bez problemu przełamana została strefa, którą tworzyły ostatnie dołki i strefa letnich szczytów, które wyznaczyły linię szyi podwójnego dna. W rezultacie otwarta jest droga do testu letnich minimów leżących poniżej 0,25 USD. Zanegowaniem spadkowego scenariusza byłoby przebicie linii przyśpieszonej tendencji spadkowej poprowadzonej od maksimum z 19 listopada (obecnie przebiega przy 0,32 USD). Tak naprawdę w szerszym horyzoncie bardziej optymistycznie na notowania XRP można by spojrzeć dopiero po powrocie ponad 0,4 USD, a tego na razie nic nie zwiastuje.

Piotr Neidek, analityk techniczny DM mBanku

Ethereum

W poprzednim tygodniu nie została podjęta nawet próba zaatakowania kluczowego oporu 177,57 USD, ważnego w ostatnich dniach listopada, zatem nie pojawił się na tyle wiarygodny sygnał kupna, aby dotychczasowy, spadkowy outlook został zamknięty. Lokalnie można zauważyć pozytywną dywergencję RSI (dzienny) vs cena jednakże w okresach bessy jest to czynnik często występujący i nie skutkujący zmianą trendu. Wprawdzie nie można wykluczyć, iż pojawi się spekulacyjny popyt wyciągający notowania na północ w krótkim terminie, jednakże w obliczu średnioterminowych sygnałów sprzedaży wskazujących na ruch w kierunku 20 USD, Big Picture pozostaje negatywny.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego