Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.04.2025 08:22 Publikacja: 15.01.2025 06:00
Foto: Bloomberg
Nowe technologie półprzewodnikowe, tworzone m.in. przez znany koncern Nvidia, to dziś klucz do budowy przełomowych rozwiązań, opartych na sztucznej inteligencji. Jak się okazuje, Polska będzie miała problem, by wziąć udział w tym wyścigu. Powód? Waszyngton wpisał nasz kraj na listę państw objętych restrykcjami w zakresie importu najnowocześniejszych chipów.
W gronie rynków, które bez problemu mogą sprowadzać najnowsze produkty choćby wspomnianej Nvidii, są obok USA kraje Europy Zachodniej (w tym Francja, Niemcy, Wielka Brytania, czy Włochy) oraz Kanada i Australia. Polska znalazła się w drugiej grupie, do której zaliczono również Portugalię, Szwajcarię, Ukrainę, ale i wiele państw afrykańskich (np. Etiopię, Maroko czy RPA), południowoamerykańskich (jak Brazylia czy Argentyna), arabskich (m.in. Arabia Saudyjska) oraz azjatyckich (Mongolia czy Indie). Całkowity zakaz administracja Joe Bidena wprowadziła wobec Chin, Rosji czy Korei Północnej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ekonomiści obawiają się, że Trump zada światowej gospodarce cios, po którym będziemy mieli kryzys. Inwestorzy starają się szykować na najgorsze, ale mają cichą nadzieję, że konflikt handlowy nie będzie aż tak ostry.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Polityka gospodarcza amerykańskiego prezydenta osłabi globalny przemysł motoryzacyjny.
Na dzień przed rozpoczęciem nowej rundy w wojnie handlowej inwestorzy wciąż nie bardzo wiedzieli, na co się przygotować. Czarnym scenariuszom mówiącym o wielkich kosztach podwyżek ceł towarzyszyły nadzieje, że działania Waszyngtonu okażą się łagodniejsze.
Rynki okryła mgła niepokoju związanego za zapowiedzianymi przez Trumpa podwyżkami ceł, które mają objąć niemal wszystkie kraje.
Giełda amerykańska zbliża się do końca najgorszego kwartału w porównaniu z resztą świata od lat 80. ubiegłego wieku.
Napięcia w relacjach transatlantyckich przełożyły się na słabe notowania akcji części amerykańskich firm zbrojeniowych. To mocno kontrastuje choćby z silnymi zwyżkami papierów producentów uzbrojenia i sprzętu wojskowego ze Starego Kontynentu.
Technologiczna spółka ma umowę z Rabobankiem. – Ten kontrakt oraz ostatnie projekty z bankami z listy Fortune 500 wydają się potwierdzać zwrotny moment w komercjalizacji naszej platformy - mówi prezes Paweł Wieczyński.
Marcin Kuśmierz zastąpi Roya Perticucciego na stanowisku prezesa Allegro. Jakie ma plany?
Informatyczna spółka mocno poprawiła przychody i zyski. Zredukowała też zadłużenie. Zapowiada rozwój organiczny i przejęcia.
Noble Securities wycenia akcję biotechnologicznej spółki na 59,8 zł. To oznacza aż 172-proc. potencjał wzrostowy względem obecnego kursu. Przecena była zbyt głęboka - oceniają eksperci.
Spółka wydzieli projekt badań nad kardioznacznikiem do nowej spółki. Akcjonariusze Synektika obejmą jej akcje proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Obie firmy będą notowane na GPW.
Dwa miesiące temu wydawało się, że w biotechnologii już chyba gorzej być nie może. Jednak rzeczywistość okazała się odmienna.
Sztuczna inteligencja pozwala dostosować program polityczny, a nawet pomóc w jego wymyśleniu. Politycy chcą dzięki AI lepiej komunikować się z wyborcami. To rodzi zagrożenia manipulacją – mówi Michał Kosiński, profesor Uniwersytetu Stanforda.
Niekorzystne zmiany demograficzne i dystans pracowników do nowych technologii to jedne z hamulców wdrożeń nowoczesnych rozwiązań w firmach w naszym kraju. Efekt? Aż 63 proc. z nas w ogóle nie używa narzędzi sztucznej inteligencji w pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas