Superinwestorzy od wielu kwartałów więcej akcji sprzedają niż ich nabywają

Jednym z największych wyprzedających akcje w ostatnim kwartale był Warren Buffett i jego fundusz Berkshire Hathaway. A Michael Burry, znany z przewidzenia kryzysu w 2008 roku, umocnił swoją pozycję w chińskich akcjach technologicznych.

Publikacja: 15.11.2024 16:26

Superinwestorzy od wielu kwartałów więcej akcji sprzedają niż ich nabywają

Foto: AFP

Już niemal wszyscy superinwestorzy, tacy jak m.in. Warren Buffett, Bill Gates czy Michael Burry, opublikowali najnowsze raporty 13F, w których jak co kwartał muszą przedstawić zmiany w swoich portfelach inwestycyjnych. - Patrząc zbiorczo na portfele superinwestorów za III kwartał br., zauważamy odmienne trendy w porównaniu do wielu innych inwestorów, ponieważ mimo panującej hossy na rynku, superinwestorzy regularnie, od wielu ostatnich kwartałów, więcej akcji sprzedają niż ich nabywają - podkreśla Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd.

Jak zauważa, najbardziej wyprzedawane sektory w ostatnim kwartale na rynku amerykańskim to sektor finansowy (redukcja o 1,1 proc. zbiorczego portfela), sektor spółek technologicznych (o 0,6 proc. mniej) oraz sektor przemysłowy (spadek o 0,2 proc.). Największe zakupy poczyniono w sektorze dóbr konsumpcyjnych (wzrost o 0,3 proc. zbiorczego portfela) oraz w sektorze dóbr podstawowych (o 0,29 proc. więcej).

Buffett i Gates sprzedają

Zdecydowanie jednym z największych wyprzedających akcje w ostatnim kwartale był Warren Buffett i jego fundusz Berkshire Hathaway, który obecnie posiada rekordową ilość gotówki wynoszącą aż 320 mld dolarów. Jak wylicza Grzegorz Dróżdż, w III kwartale Buffett zredukował kolejne 25 proc. swoich udziałów w Apple, około 23 proc. akcji Bank of America oraz niemal cały pakiet akcji grupy medialnej SiriusXM. Łącznie, w ciągu zaledwie jednego kwartału, pozbył się ponad 13 proc. posiadanego portfela akcji.

Dodatkowo był to już siódmy z rzędu kwartał, w którym legendarny inwestor znajduje się po stronie sprzedających. Ruchy Buffetta mogą być interpretowane jako ostrzeżenie dla rynku, który zdaje się wykazywać oznaki przewartościowania.

Bill Gates, wraz z Fundacją Billa i Melindy Gatesów, podobnie jak Warren Buffett, wykazywał niedźwiedzie nastawienie do rynku w ostatnim kwartale. Zredukował swoje trzy największe pozycje: sprzedał 17 proc. akcji Microsoftu, 10 proc. akcji Berkshire Hathaway oraz 8,5 proc. akcji największej amerykańskiej firmy zajmującej się gospodarką odpadami – Waste Management.

Michael Burry stawia na Chiny

Inwestor, znany z przewidzenia kryzysu w 2008 roku, jeszcze bardziej umocnił swoją pozycję w chińskich akcjach technologicznych, takich jak JD.com (wzrost o 100 proc.), Baidu (zwyżka o 66 proc.) oraz Alibaba Group (o 29 proc. więcej). Jego duży zakład na Chiny okazał się w ostatnim czasie trafny. Po ogłoszeniu przez rząd Państwa Środka pakietu stymulacyjnego dla gospodarki, indeks Shanghai Composite wzrósł o 23 proc. w zaledwie dwa tygodnie. Na koniec III kwartału chińskie akcje stanowiły aż 65,5 proc. portfela Burry’ego. - Obecnie jego inwestycje w Chinach znajdują się pod presją, ponieważ Waszyngton rozważa zapowiadane w kampanii wyborczej sankcje wobec Państwa Środka - przypomina analityk Conotoxia Ltd.

Gospodarka światowa
Świat wstrzymał oddech przed podwyżkami ceł
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Gospodarka światowa
Trump podwyższy cłami ceny aut
Gospodarka światowa
Czy nowe cła Trumpa pogrążą Stany Zjednoczone i świat w kryzysie?
Gospodarka światowa
Inwestorzy boją się handlowego „dnia wyzwolenia”
Gospodarka światowa
Wall Street najgorsza wobec reszty świata od lat 80.
Gospodarka światowa
Czy spadnie sprzedaż amerykańskiej broni?