Wielkanocny rekord złota na fali bliskiego cięcia stóp przez Fed

Złoto drugi kwartał zaczęło od ustanowienia nowego rekordu notowań. W poniedziałek rano cena tego kruszcu, po 1,3-proc. wzroście od czwartkowego zamknięcia, osiągnęła poziom 2259,69 dolara za uncję.

Publikacja: 01.04.2024 07:21

Wielkanocny rekord złota na fali bliskiego cięcia stóp przez Fed

Foto: Anindito Mukherjee/Bloomberg

Od połowy lutego kurs tego kruszcu poszybował o 14 proc. a sprzyja temu nie tylko ton wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego sygnalizujących, iż coraz bliższa jest decyzja o cięciu stóp procentowych w USA, ale także rosnące geopolityczne napięcia na świecie.

W miniony piątek okazało się, że schładza się ulubiony przez Fed wskaźnik wydatków konsumenckich w USA, co potraktowano jako argument na rzecz łagodzenia polityki pieniężnej.

Czytaj więcej

Interesujący kwartał na rynku surowców. Co dalej?

Notowania złota od dłuższego czasu windują też zakupy tego kruszcu przez banki centralne, zwłaszcza zaś przez Ludowy Bank Chin, podkreśla agencja Bloomberga. Bardzo aktywni na tym rynku są również indywidualni chińscy inwestorzy.

Są szanse na kolejne rekordy złota. Na jego pozytywne perspektywy wskazują też prognozy wielkich banków. Eksperci JPMorgan Chase ujawnili, że ten kruszec jest ich wyborem nr 1 na rynku surowców, a jego cena w tym roku może podskoczyć do 2500 dolarów. Z kolei analitycy Goldman Sachs Group szacują, że w środowisku niższych stóp procentowych złoto stać na skok do 2300 dolarów.

Jednak niepokojące sygnały płyną z rynku funduszy ETF inwestujących w złoto. W pierwszym kwartale ich światowe zasoby zmalały o ponad 100 ton do najniższego poziomu od 2019 roku.

Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami