W lutym nastroje konsumentów w Niemczech nieznacznie się poprawiły

Chociaż oczekiwania dotyczące dochodów wzrosły w następstwie podwyżek płac, kupujący pozostają pesymistyczni co do niemieckiej gospodarki, a ich skłonność do dokonywania dużych zakupów była w dużej mierze taka sama jak miesiąc temu.

Publikacja: 27.02.2024 11:25

W lutym nastroje konsumentów w Niemczech nieznacznie się poprawiły

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Po gorzkim niepowodzeniu w poprzednim miesiącu, w lutym nastroje konsumentów w Niemczech nieznacznie się poprawiły. Mimo że oczekiwania dochodowe wzrosły, chęć zakupów i oczekiwania gospodarcze nie wykazywały żadnych oznak poprawy. Ponadto chęć oszczędzania również działała tłumiąco. Dlatego klimat konsumencki ponownie tylko nieznacznie się poprawia, po znacznym spadku w poprzednim miesiącu. W prognozie na marzec wskaźnik wzrasta do -29 pkt. Oznacza to wzrost o 0,6 punktu w stosunku do poprzedniego miesiąca (skorygowanego do -29,6 punktu). Takie wnioski płyną z lutowego raportu GfK Consumer Climate.

Ponieważ Niemcy w obecnej sytuacji gospodarczej w dalszym ciągu uważają, że oszczędzanie pieniędzy jest wskazane, poprawa nastrojów konsumenckich była raczej umiarkowana pomimo szybkiego wzrostu oczekiwań dochodowych. Przy wzroście o 3,4 punktu chęć do oszczędzania wzrosła do 17,4 punktu w lutym, co negatywnie wpływa na zaufanie konsumentów. Ostatni raz chęć oszczędzania wykazała wyższą wartość podczas kryzysu finansowego i gospodarczego w czerwcu 2008 r., kiedy wyniosła 21,4 punktu.

– Wśród konsumentów panuje duża niepewność. Oprócz stale rosnących cen, kolejnym ważnym powodem będą prawdopodobnie słabsze prognozy gospodarcze dla niemieckiej gospodarki w tym roku – wyjaśnia Rolf Bürkl, ekspert ds. konsumentów w NIM. – W ostatnim czasie perspektywy niemieckiej gospodarki oceniane są coraz bardziej pesymistycznie. Niemiecki rząd obniżył także swoją prognozę wzrostu na 2024 rok z pierwotnych 1,3 proc. do zaledwie 0,2 proc. Na razie Niemcy muszą w dalszym ciągu czekać na ożywienie gospodarcze.

Czytaj więcej

Niemiecka produkcja przemysłowa wciąż dołuje

Konsumenci nadal zachowują ostrożność

Oznacza to, że nie należy oczekiwać szybkiego ożywienia wydatków konsumpcyjnych. Oprócz dalszego spadku inflacji ważne jest przede wszystkim zmniejszenie niepewności konsumentów, aby mogli znów z ufnością patrzeć w przyszłość. Będą wtedy chętniej ponownie inwestować, czyli dokonywać większych zakupów.

W lutym oczekiwania dochodowe z nawiązką odrobiły straty z poprzedniego miesiąca: wskaźnik zyskał 15,2 pkt i tym samym wzrósł do -4,8 pkt, czyli najwyższej wartości od lutego 2022 r., przed wybuchem wojny na Ukrainie. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego można obecnie zaobserwować znaczny wzrost o 22,5 pkt.

Zwiększony optymizm dochodowy nie jest bez powodu: znaczne podwyżki dochodów i emerytur w połączeniu z niższymi podwyżkami cen prowadzą do widocznego wzrostu dochodów realnych. Stopa inflacji spadła zatem do 2,9 proc., w porównaniu z 3,7 proc. w grudniu ubiegłego roku.

W lutym wydawało się jednak, że znaczny wzrost prognoz dochodów nie miał żadnego wpływu na chęć zakupów. Po lekkim minusie 0,2 proc. wskaźnik pozostaje praktycznie bez zmian i wynosi -15,0 pkt.

Oznacza to, że chęć zakupów utrzymuje się na wyjątkowo niskim poziomie, który notowany jest już od połowy 2022 roku. Pomimo rosnącej siły nabywczej konsumenci obecnie nadal zachowują ostrożność przy dokonywaniu większych zakupów. Dzieje się tak ze względu na wspomniany już brak optymizmu konsumentów co do przyszłości, który powoduje niepewność i brak bezpieczeństwa planowania – ale to bezpieczeństwo jest kluczowe dla prywatnych gospodarstw domowych i ich najważniejszych zakupów.

Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami