#WykresDnia: Niemiecki eksport do Kazachstanu rośnie. Rosja korzysta

Niemiecki eksport do Kazachstanu gwałtownie wzrósł w październiku i powrócił do swoich najwyższych poziomów zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę co pozwala przypuszczać, że towary te kierowane są do Rosji, a Kazachstan jest jedynie pośrednikiem.

Publikacja: 18.12.2023 09:21

#WykresDnia: Niemiecki eksport do Kazachstanu rośnie. Rosja korzysta

Foto: Imke Lass/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GBi4IaZWgAAtcU4?format=png&name=small

Unie Europejska nałożyła dotychczas 11 pakietów sankcji na Rosję w związku z wojną. Na Rosję nakłada się szeroki wachlarz ograniczeń, w tym na handel, finanse, energię, ropę, węgiel, przemysł, technologię, transport, towary podwójnego zastosowania i towary luksusowe oraz złoto. UE pracuje obecnie nad 12. pakietem przeciwko Rosji mającym na celu zakaz handlu diamentami i zaostrzenie cen ropy.

Pomimo sankcji liczby pokazują, że towary z UE, zwłaszcza towary niemieckie, w dalszym ciągu świadczą usługi w Rosji za pośrednictwem krajów trzecich. Według niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej nic nie wskazuje na to, aby niemiecki eksport do Azji Środkowej i na Kaukaz zaczął spadać. Eksport do Kirgistanu wzrósł w okresie styczeń-październik rok do roku o 180,1 proc., osiągając około 592 mln euro. Eksport z Niemiec do Kazachstanu wzrósł o 32 proc. do 2,7 mld euro, a do Armenii o 19,3 proc. do 423,8 mln euro.

Eksport Niemiec do Rosji spadł o 39,1 proc. w okresie 10 miesięcy rok do roku, do 7,6 miliarda euro. Eksport Niemiec do Rosji gwałtownie spadł, natomiast eksport do sąsiadów Rosji znacznie wzrósł, co wzbudziło obawy, że Niemcy pomagają Moskwie w obchodzeniu sankcji nałożonych w związku z wojną na Ukrainie.

Czytaj więcej

#WykresDnia: Gdyby Niemcy przestały handlować z Chinami…

Robin Brooks, główny ekonomista Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF), ocenił na X wzrost niemieckiego eksportu do tych krajów. – Według kirgiskich danych dotyczących importu z Niemiec mniej więcej połowa niemieckiego eksportu do Kirgistanu nigdy nie trafia do (stolicy) Biszkeku. Zatem Kirgistan jest właśnie tym, co jest zapisane na fakturze. Rzeczy nigdy tam nie trafiają. Trafiają do Rosji. Niemiecki eksport do „Kirgistan” musi się skończyć – napisał. W innym poście Brooks podkreślił, że niemiecki eksport do Kazachstanu gwałtownie wzrósł w październiku: „Niemiecki eksport do Kazachstanu gwałtownie wzrósł w październiku i powrócił do swoich najwyższych wartości zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę. Niemiecki eksport gwałtownie wzrósł od marca 2022 r. (miesiąca, w którym zaczęła się wojna), co sprawia, że ​​prawdopodobne jest, że towary te kierowane są do Rosji, a Kazachstan jest jedynie pośrednikiem. To musi się skończyć…”

Brooks podkreślił, że we wrześniu niemiecki eksport samochodów i części wzrósł o 5500 proc. do Kirgistanu, 720 proc. do Kazachstanu, 450 proc. do Armenii i 340 proc. do Gruzji.

Brooks zauważył również, że niemiecki eksport do Azji Środkowej wzrósł zaraz po wojnie rosyjsko-ukraińskiej i utrzymywał się na wysokim poziomie. „Nie trzeba być naukowcem zajmującym się rakietami, żeby wiedzieć, że to wszystko zmierza do Rosji. To nie jest tak, że Kirgistan nagle przeżywa ogromny boom. To wyraźnie nie leży w interesie Niemiec. Daje Putinowi dostęp do zachodniej technologii. Żaden krótkoterminowy zysk nie jest tyle wart.”

Velina Tchakarova, strateg geopolityczny, założycielka firmy doradztwa geopolitycznego FACE, nawiązując do postu Brooksa, powiedziała: „Indyjski eksport paliw i produktów naftowych do Niemiec wzrósł o 1127 proc., z 37 mln euro w okresie styczeń–lipiec 2022 r. do 451 mln euro w tym samym okresie 2023 r. Niemcy kupili je po wyższej cenie w Indiach i w wielu przypadkach zostały wyprodukowane z rosyjskich surowców.”

Graham Timmins, wykładowca polityki międzynarodowej na brytyjskim uniwersytecie w Birmingham, udostępnił post Brooksa i napisał: „Niemcy bardziej niż jakiekolwiek inne państwo były odpowiedzialne za promowanie strategicznego partnerstwa UE z Rosją, a interesy niemieckich korporacji prawdopodobnie w największym stopniu podważyły To wygląda podobnie, jeśli chodzi o stosowanie sankcji UE wobec Rosji obecnie.”

– Dane UE dotyczące eksportu do Azji Środkowej i na Kaukaz są po prostu szalone. Weźmy eksport z UE do Armenii, który wzrósł o 200 proc. od czasu napaści Rosji na Ukrainę. Te dane oczywiście nie pozostają w Erewaniu, ale uda się do Moskwy, gdzie pomoże to Putinowi. UE naprawdę jest wymarzonym przeciwnikiem Putina. Co się dzieje w Brukseli? Eksport UE do Azji Środkowej i na Kaukaz wzrósł o 74 proc. od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Azja Środkowa i Kaukaz to oczywiście tylko stacje przesiadkowe dla zachodnich towarów w drodze do Moskwy. Dlaczego UE ciągle odwraca wzrok? – pytał Brooks.

Z kolei Armenia, Białoruś, Kazachstan i Kirgistan są w unii celnej z Rosją, co oznacza, że ​​towary wysyłane z UE do tych krajów mogą być odsprzedawane do Rosji bez dalszych kontroli i ceł.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?