Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Brytyjski rynek akcji przestał być największym w Europie pod względem kapitalizacji. Wartość rynkowa spółek notowanych w Londynie spadła, według wyliczeń agencji Bloomberg, do 2,821 bln USD. Tymczasem kapitalizacja francuskiego rynku akcji zwiększyła się do 2,823 bln USD.
Na zmiany w rankingu największych rynków europejskich duży wpływ miała deprecjacja funta. Brytyjska waluta straciła od początku roku blisko 13 proc. wobec dolara, do czego przyczyniły się m.in. obawy inwestorów dotyczące planów fiskalnych rządu Liz Truss. Euro również traciło w tym roku wobec dolara, ale w wolniejszym tempie niż funt. Wspólna unijna waluta osłabła od początku stycznia o 9 proc. wobec waluty amerykańskiej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja konsumencka w USA okazała się w czerwcu nieco wyższa od prognoz, ale inflacja bazowa była już piąty miesiąc z rzędu niższa od oczekiwanej.
W czasie wojny handlowej wypowiedzianej światu przez Donalda Trumpa inwestorzy poszukują bezpiecznych przystani dla swoich pieniędzy. Kuszącą alternatywą okazało się srebro. Popyt na kruszec jest tak duży, że jego cena jest najwyższa od 14 lat.
Jak wynika z najnowszego badania globalnych zarządzających funduszami przeprowadzonego przez Bank of America, nastroje inwestorów gwałtownie wzrosły w lipcu, osiągając najwyższy poziom od lutego.
Gospodarka Chin powiększyła się w drugim kwartale nieco bardziej niż oczekiwano. Wojna handlowa z USA nie przyniosła jej katastrofy.
Inwestorzy bagatelizują weekendowe sygnały zza oceanu i uznają, że działania gospodarza Białego Domu to tylko taktyka negocjacyjna i koniec końców cła nie będą tak wysokie. Pytanie, czy to dość proste założenie przetrwa próbę czasu.
Koszty opieki zdrowotnej pochłaniają coraz większą część dochodów gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają obecnie na opiekę zdrowotną więcej niż na artykuły spożywcze czy mieszkanie.