Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny ubezpieczeń na świecie wzrosły w trzech pierwszych miesiącach tego roku o 11 proc. – wynika z najnowszego raportu Marsh Global Insurance Market Index. Był to tym samym już 18. kwartał z rzędu, w którym polisy drożały. Tempo tych zwyżek nieco jednak hamuje, a autorzy raportu oceniają je nawet jako umiarkowane.
W większości regionów świata owo umiarkowane tempo zawdzięczamy wolniejszemu wzrostowi stawek linii ubezpieczeń finansowych i profesjonalnych. Nadal najmocniej drożały polisy w Wielkiej Brytanii, średnio o 20 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy w czwartym kwartale zeszłego roku ceny rosły o 22 proc., a w trzecim aż o 27 proc. Mocny wzrost cen ubezpieczeń zanotowano też w Stanach Zjednoczonych, o 12 proc. (spadek z 14 proc. w czwartym kwartale 2021 r.). Tempo wzrostu w regionie Pacyfiku wyniosło 10 proc. (spadek z 13 proc.), w Azji 3 proc. (spadek z 4 proc.), a w Europie kontynentalnej 6 proc. (spadek z 9 proc.). Drugi kwartał z rzędu wyjątek stanowił region Ameryki Łacińskiej i Karaibów, gdzie stawki wzrosły o 6 proc., silniej niż pod koniec zeszłego roku (4 proc.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50 proc. cła na miedź. Cena surowca na rynku amerykańskim sięgnęła więc rekordowo wysokiego poziomu.
Biały Dom zagroził m.in. Japonii oraz Korei Południowej wysokimi cłami. Rynek nie zwrócił jednak na to uwagi, gdyż spodziewa się, że i tak Trump za jakiś czas złagodzi swoje stanowisko.
Małe alpejskie księstwo, będące centrum bankowości oraz rajem podatkowym, zmaga się z powodu sankcji z problemem trustów „zombie”.
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.
JP Morgan przewiduje 4000 USD za uncję kruszcu do połowy 2026 roku, podczas gdy Citi prognozuje... spadki poniżej 3000 USD. Rynek dzielą różnice w interpretacji zachowań ETF-ów, zakupów banków centralnych i globalnych reform.