Dawny Cejlon: rajska wyspa na skraju upadku

Trwa największy kryzys gospodarczy w najnowszej historii kraju. Do problemów przyczyniła się pandemia koronawirusa, która obniżyła dochody z turystyki, ale i błędy w polityce gospodarczej.

Publikacja: 10.04.2022 11:17

Herbata należy do najważniejszych produktów eksportowych Sri Lanki. Jej plantacje zajmują 4 proc. po

Herbata należy do najważniejszych produktów eksportowych Sri Lanki. Jej plantacje zajmują 4 proc. powierzchni kraju. Jedne z najpiękniejszych plantacji herbaty można zobaczyć w okolicy Haputale.

Foto: Archiwum, Izabela Sajdak

Sri Lanka zmaga się z największym kryzysem gospodarczym w swojej najnowszej historii. Do problemów kraju przyczyniła się nie tylko pandemia koronawirusa, która znacząco obniżyła dochody z turystyki, ale również błędy w polityce gospodarczej. W ostatnich tygodniach sytuacja się pogarsza, a życie na wyspie staje się coraz trudniejsze.

Władze Sri Lanki odrzucały do niedawna możliwość zwrócenia się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Rząd w Colombo był niechętny współpracy z MFW ze względu na presję dotyczącą konsolidacji fiskalnej, która byłaby warunkiem udzielenia pomocy przez Fundusz. Jednak obecnie może nie mieć wyboru, gdyż Sri Lance grozi bankructwo. Na początku kwietnia do dymisji podał się cały rząd w efekcie masowych protestów. Mieszkańcy sprzeciwiają się wielogodzinnym przerwom w dostawach prądu oraz brakom podstawowych produktów. Prezydent wprowadził w kraju stan wyjątkowy i godzinę policyjną oraz zablokował dostęp do mediów społecznościowych.

Pozostało 91% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Handel na NYSE na okrągło przez cały tydzień?
Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe
Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach