Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Herbata należy do najważniejszych produktów eksportowych Sri Lanki. Jej plantacje zajmują 4 proc. powierzchni kraju. Jedne z najpiękniejszych plantacji herbaty można zobaczyć w okolicy Haputale.
Sri Lanka zmaga się z największym kryzysem gospodarczym w swojej najnowszej historii. Do problemów kraju przyczyniła się nie tylko pandemia koronawirusa, która znacząco obniżyła dochody z turystyki, ale również błędy w polityce gospodarczej. W ostatnich tygodniach sytuacja się pogarsza, a życie na wyspie staje się coraz trudniejsze.
Władze Sri Lanki odrzucały do niedawna możliwość zwrócenia się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Rząd w Colombo był niechętny współpracy z MFW ze względu na presję dotyczącą konsolidacji fiskalnej, która byłaby warunkiem udzielenia pomocy przez Fundusz. Jednak obecnie może nie mieć wyboru, gdyż Sri Lance grozi bankructwo. Na początku kwietnia do dymisji podał się cały rząd w efekcie masowych protestów. Mieszkańcy sprzeciwiają się wielogodzinnym przerwom w dostawach prądu oraz brakom podstawowych produktów. Prezydent wprowadził w kraju stan wyjątkowy i godzinę policyjną oraz zablokował dostęp do mediów społecznościowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku, po spadku o 1,2 proc. w maju, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Był to czwarty z rzędu miesiąc spadku cen, najgłębszy od września.
Rada Unii Europejskiej (UE) przyjęła 18. pakiet sankcji wobec Rosji. To najmocniejsze z dotychczasowych uderzeń w interesy Kremla. Obejmuje sankcje na rosyjską ropę, jej nabywców, banki i setkę tankowców z tzw. floty cieni.
Christopher Waller, członek Rady Gubernatorów Fed, wygłosił swoje najmocniejsze jak dotąd wezwanie do obniżki stóp ponownie argumentując, że ewentualna inflacja spowodowana cłami będzie miała charakter tymczasowy, co uwypukliło podział w banku centralnym.
Jeśli administracja Trumpa spełni swoją groźbę o podwyżce ceł na unjne towary do 30 procent, to poszkodowane tym zostanie wiele europejskich gospodarek. Mają one więcej do stracenia niż Stany Zjednoczone. Bruksela posiada jednak środki nacisku na Waszyngton.
Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było mniej o 7000, spadając do 221 000 w tygodniu zakończonym 12 lipca, poinformował w czwartek Departament Pracy. To piąty z rzędu tygodniowy spadek. Liczba wniosków jest najniższa od połowy kwietnia.
Amerykanie wciąż otwierają portfele, mimo że zaczynają dotkliwie odczuwać cła prezydenta Donalda Trumpa. Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, odrabiając straty po gwałtownym spadku o 0,9 proc. w maju.