Obligacje śmieciowe wróżą recesję?

Prawdopodobieństwo nawrotu recesji w USA wynosi 25 proc. – twierdzą ekonomiści BNP Paribas Asset Management. Swoje wyliczenia oparli na wycenie korporacyjnych obligacji śmieciowych

Publikacja: 17.08.2010 14:25

Premia za ryzyko, jakiej inwestorzy domagają się za posiadanie „junk bonds” implikuje, że prawdopodo

Premia za ryzyko, jakiej inwestorzy domagają się za posiadanie „junk bonds” implikuje, że prawdopodobieństwo nawrotu recesji sięga 25 proc.

Foto: Bloomberg

Obligacje śmieciowe to papiery emitowane przez spółki z oceną wiarygodności poniżej poziomu inwestycyjnego (w zależności od agencji jest to BBB- lub Baa3). Bieżący rok jest na tym rynku wyjątkowo aktywny. Tylko w minionym tygodniu na świecie odbyło się 26 ofert „junk bonds”, o rekordowej w takim okresie czasu wartości 14,3 mld USD.

Od początku roku 353 spółki pozyskały z emisji tych papierów już 175 mld USD. Dla porównania, w całym 2006 r., który był pod tym względem najlepszy w historii, było to 185 mld USD.

Popyt na obligacje śmieciowe jest skutkiem utrzymującej się niepewności na rynku akcji i wyjątkowo niskiej rentowności obligacji skarbowych. Inwestorzy szukają więc bardziej atrakcyjnych lokat kapitału. Do „junk bonds” skłania ich niski w tym roku odsetek niewypłacalnych emitentów. Jak dotąd, sięga on 1,8 proc., podczas gdy historyczna średnia to 4,6 proc.

Jak jednak zauważył zespół ekonomistów BNP Paribas, kierowany przez Martina Fridsona, popyt na „spekulacyjne” nie zbił różnicy między ich rentownością, a rentownością amerykańskich obligacji skarbowych o podobnym terminie zapadalności. Ten spread na początku sierpnia wynosił średnio 6,6 pkt proc., w porównaniu z historyczną średnią na poziomie niespełna 6 pkt proc.

- Rozbieżność między tymi dwoma seriami (odsetkiem niewypłacalnych emitentów i spreadem – przyp. red.), które w długim terminie są ze sobą mocno skorelowane, jest przede wszystkim skutkiem obaw inwestorów o nawrót recesji – twierdzi Fridson. Jak przypomina, wiosną br., gdy dane makroekonomiczne malowały lepszy obraz gospodarki, rentowność obligacji śmieciowych była tylko o 5,4 pkt proc. wyższa, niż papierów amerykańskiego skarbu.

Premia za ryzyko, jakiej inwestorzy domagają się za posiadanie „junk bonds” implikuje, że prawdopodobieństwo nawrotu recesji sięga 25 proc., zaś prawdopodobieństwo poważnego załamania koniunktury 13 proc. – napisali w raporcie eksperci BNP Paribas.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?