Grantham: akcje w ciągu roku mogą zyskać nawet 27 proc.

Luźna przez wiele lat polityka pieniężna Rezerwy Federalnej, która sprzyja spekulacji na rynkach finansowych i zaburza ceny aktywów, jest głównym źródłem kryzysu z ostatnich lat i stanie się źródłem kolejnych zawirowań – takie oskarżenie pod adresem obecnego prezesa Fed Bena Bernanke oraz jego poprzednika Alana Greenspana sformułował w cokwartalnym liście do inwestorów Jeremy Grantham, główny zarządzający funduszami GMO

Publikacja: 29.10.2010 10:29

Jeremy Grantham, główny zarządzający funduszami GMO

Jeremy Grantham, główny zarządzający funduszami GMO

Foto: Bloomberg

W tym roku jednak działania Fed-u mogą zręcznym inwestorom zagwarantować wysoką stopę zwrotu – przekonuje inwestycyjny weteran. – Nigdy nie kwestionujcie kierunku, w którym Fed popycha ceny aktywów, ani globalnego zasięgu jego działań – zaleca przewodniczący rady dyrektorów GMO. Amerykański S&P 500 w ciągu 12 miesięcy może według niego zyskać od 19 do około 27 proc.

- Długoterminowe dane wskazują, że poziom zadłużenia w gospodarce nie jest dodatnio skorelowany z tempem jej wzrostu – argumentuje Grantham, który swoją najnowszą publikację określił mianem diatryby wymierzonej w Fed. – W ciągu ostatnich 28 lat potroiliśmy wskaźnik całkowitego długu w USA do PKB, a mimo to tempo wzrostu gospodarczego spadło – wskazuje.

Sugeruje to, że cięcie stóp procentowych w celu zwiększenia zadłużenia nie jest skuteczną metodą na trwałe pobudzenie gospodarki. Obniża natomiast rentowność obligacji i oprocentowanie depozytów, przez co zachęca inwestorów do poszukiwania zysków na drodze spekulacji, windując wyceny aktywów – tłumaczy Grantham.

Wyższe ceny aktywów sprawiają z kolei, że ich posiadacze czują się zamożniejsi (tzw. efekt majątkowy), przez co są bardziej skłonni do wydatków. Podobnie jest w przypadku rządów, które mniej troszczą się o budżety, gdy mogą tanio emitować obligacje i liczyć na duże wpływy z podatków od zysków kapitałowych. Zdaniem Granthama, Fed celowo wykorzystywał ten mechanizm, aby wyciągnąć USA z łagodnych nawet recesji, które gospodarka mogła przejść bez takich interwencji.

- Greenspan i Bernanke dobrze wiedzą, że ich jedynym skutecznym narzędziem, aby pomóc gospodarce, jest pobudzenie rynków finansowych. Wiedzą też, że rynki są o wiele bardziej wrażliwe na czynniki monetarne, niż realna gospodarka – napisał inwestor. Jak dodał, po recesji z początku dekady, Alan Greenspan - prezes Fed w latach 1987-2006 – pobudził przede wszystkim rynek nieruchomości. Wzrost cen domów ma bowiem silniejszy „efekt majątkowy”, niż zwyżka notowań innych aktywów, oraz prowadzi do wzrostu aktywności w sektorze budowlanym, co z kolei sprzyja redukcji stopy bezrobocia.

Zdaniem Granthama, historycznie rzecz biorąc skutki łagodzenia polityki pieniężnej w USA były najbardziej widoczne w trzecim roku czteroletniego cyklu prezydenckiego. W latach 1964-2007 przeciętna stopa zwrotu indeksu S&P 500 w takim roku była o 17,6 pkt proc. wyższa od wieloletniej średniej (około 11 proc.). To sugeruje, że zaczynający się w listopadzie rok – również trzeci w cyklu prezydenckim – będzie dla rynku akcji udany. S&P 500 może zakończyć go na poziomie 1400-1500 pkt (obecnie oscyluje wokół 1179 pkt). Przy tym – dodaje inwestor - parkiet londyński zwykle był bardziej wrażliwy na działania Fed, niż nowojorski.

W dłuższej perspektywie, Grantham nie jest jednak optymistą. Jak wskazuje, polityka pieniężna Fedu pod kierownictwem Greenspana i Bernanke’a jest asymetryczna. Choć bank centralny podżega spekulacje na rynkach finansowych, aby podbić w ten sposób ceny aktywów, nigdy nie próbuje ograniczać ich wzrostu.

[b]Więcej na blogu [link=http://blog.parkiet.com/siemionczyk/2010/10/28/znalezione-w-sieci-28102010/]Znalezione w sieci[/link][/b]

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.