Bank z Kataru najsilniejszy na świecie

Pierwsze miejsce w najnowszym rankingu Bloomberg Markets zajął Qatar National Bank, który obficie korzysta z bogactwa swojego kraju.

Publikacja: 11.05.2013 13:19

Bank z Kataru najsilniejszy na świecie

Foto: Bloomberg

Dzięki eksploatacji złóż ropy naftowej do kasy państwa rocznie płyną dziesiątki miliardów dolarów. Według statystyk Międzynarodowego Funduszu Walutowego Katarczycy są najbogatszym narodem, jeśli chodzi o dochód na jednego mieszkańca. W ostatnich pięciu latach każdego roku produkt krajowy Kataru rósł średnio o 13 proc.

Państwowy fundusz Qatar Investment Authority ma duże udziały w takich zagranicznych instytucjach finansowych jak Agricultural Bank of China, Barclays i Credit Suisse. Kupił też akcje znanej jubilerskiej firmy Tiffany&Co, jest właścicielem londyńskiego domu towarowego Harrods.

Qatar National Bank, którym od ośmiu lat kieruje AliSzarif Al. Emadi, stał się największym kredytodawcą na Bliskim Wschodzie i jednym z najbardziej rentownych. Mimo ekspansji udało mu się utrzymać bazę kapitałową. Dzięki temu wygrał ranking Bloomberg Magazine najsilniejszych banków świata uwzględniający rezultaty osiągnięte przez banki w minionym roku. Niepokoje w regionie, czy kryzys w sąsiednim Dubaju każdorazowo zwiększały napływ pieniędzy do Qatar National Bank.

- Zawsze kiedy coś złego dzieje się na rynku zwiększa się nasza płynność - przyznaje Al. Emadi dodając, że jest to bardzo silnym sygnałem, iz inwestorzy i klienci postrzegają jego firmę jako bezpieczną przystań.

Ranking Bloomberg Magazine uwzględnia banki mające co najmniej 100 miliardów dolarów aktywów. To kryterium Qatar National Bank spełnił po raz pierwszy właśnie w minionym roku, dzięki serii przejęć na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Zapewniło mu to obecność w 25 krajach.

W swojej klasyfikacji najsilniejszych banków Bloomberg Magazine bierze pod uwagę takie kryteria jak współczynnik adekwatności Tier 1 (rezerwy gotówkowe, akcje zwykłe i niektóre klasy akcji uprzywilejowanych) w relacji do aktywów ważonych ryzykiem, aktywa niepracujące w stosunku do wszystkich aktywów i efektywność, czyli relację kosztów do przychodów.

W okresie poprzednich dwóch lat liderem rankingu był singapurski Oversea-Chinese Banking Corp, który teraz spadł na drugą pozycję. Spadły też notowania niektórych banków kanadyjskich, którym zaszkodziły cięcia ratingów, zwalniająca gospodarka i pogarszająca się sytuacja na rynku mieszkaniowym. Wyjątkiem są Bank of Nova Scotia, który awansował z 18. miejsca na 7. i Royal Bank of Canada (4). W pierwszej dziesiątce są też inne banki z kraju klonowego liścia - Canadian Imperial Bank of Commerce (3) i Toronto-Dominion Bank (8).

Singapur w pierwszej dziesiątce ma trzy banki - obok Oversea Chinese Banking są to DBS Group Holdings (5) i United Overseas Holdings. Stany Zjednoczone w tym gronie mają jednego przedstawiciela, którym jest Citigroup lądujący na 9. pozycji. Dziesiąty jest Hang Seng Bank z Hongkongu. Pod lupę Bloomberg Magazine wziął 78 banków, których aktywa w połowie marca tego roku wynosiły co najmniej 100 miliardów dolarów.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?