Trująca praca w Apple

W ubiegłym tygodniu koncern Apple ogłosił raport na temat warunków pracy u swoich dostawców. Wstrząsającą wiadomością była informacja o zatruciu chemikaliami pracowników firmy Wintek

Aktualizacja: 27.02.2017 02:12 Publikacja: 23.02.2011 11:00

Trująca praca w Apple

Foto: Bloomberg

137 pracowników firmy Wintek, dostawcy komponentów do ekranów dotykowych iPhona i iPoda, zatruło się oparami n-heksanu – trującego związku mogącego powodować uszkodzenia nerwów.

Apple oświadczyło, że doszło do drastycznego naruszenia warunków bezpieczeństwa w miejscu pracy. Koncern komputerowy zażądał od swojego dostawcy, aby zaniechał używania niebezpiecznego składnika.

[srodtytul] Apel chińskich pracowników[/srodtytul]

Reprezentacja pracowników wysłała list do dyrektora zarządzającego Apple, Steve'a Jobbsa, informując co wydarzyło się w fabryce.

Okazało się, że firma Wintek nakłaniała pracowników do odejścia z pracy po otrzymaniu odszkodowania oraz po podpisaniu umowy zwalniającej firmę od odpowiedzialności. Wintek zaprzeczył tym oskarżeniom. Jia Jingchuan, jeden z poszkodowanych, wyraził nadzieję, że Apple przyjmie odpowiedzialność za wypadek.

Jay Huang, rzecznik prasowy zaprzeczył, aby Wintek wymuszał na pracownikach odejście z pracy. Stwierdził, że firma poprosiła specjalistów, aby oszacowali stan zdrowia pracowników. Powiedział również, że Wintek zapewni pracownikom opiekę medyczną nawet po odejściu z firmy.

Kristin Huguet, rzecznik prasowy Apple, odmówiła komentarza w sprawie Winteku, zapewniła jednak, że firma niezwykle poważnie traktuje sprawę odpowiedzialności za warunki pracy u swoich dostawców.

Wintek zatrudnia 18 tys. pracowników, średnie wynagrodzenie wraz z nadgodzinami wynosi około 200 dolarów.

Około 1,5 roku temu pracownicy Winteka zaczęli narzekać na drętwienie kończyn, zawroty i bóle głowy. Lekarze stwierdzili, że jest to wynik zatrucia n-heksanem, stosowanym przy produkcji szklanych paneli iPhone'a. Wielu pracowników spędziło po kilka miesięcy w szpitalu, lekarze stwierdzili uszkodzenie systemu nerwowego. N-heksan był stosowany od maja 2008 roku do sierpnia 2009.

W zeszłym roku robotnicy zorganizowali protest, aby zwrócić uwagę na warunki w jakich pracują. Zatrudnili także prawnika, pisali o swoich problemach zdrowotnych na blogu.

Apple ogłosiło, że w fabryce w Suzhou zaprzestano stosowania n-heksane'u i Wintek usprawnił system wentylacyjny.

[srodtytul]Dzieci w fabrykach Apple[/srodtytul]

Tegoroczny raport Apple dotyczący odpowiedzialności za poczynania swoich dostawców jest szczególnie ważny po tym jak w zeszłym roku kilku pracowników Foxconn Technologies popełniło samobójstwo. Powodem samobójstw mogły być trudne warunki pracy w jednej z większych fabryk, które w sumie zatrudniają około 300 tys. pracowników.

Po samobójstwach swoich pracowników, Foxconn zatrudnił psychologów, podniósł pensje, a nawet zabezpieczył dachy budynków, aby zapobiec ewentualnym próbom samobójczym.

Producent iPhone’a ujawnił również, że zakończył współpracę z jedną fabryką, w wyniku zatrudniania przez nią 42 nieletnich pracowników. Kontrole w 2010 roku wykryły w sumie 49 przypadków nielegalnego zatrudniania w 9-ciu fabrykach.

Kontrola wykryła również jeden przypadek łapówkarstwa, kiedy menadżer jednej z fabryk zaproponował gotówkę kontrolerom Apple, w zamian za mniejszą skrupulatność przy pisaniu raportu. Podobnie jak w przypadku fabryki zatrudniającej nieletnich pracowników, tak i w tym przypadku Apple zakończył współpracę z dostawcą.

W zeszłym roku Apple skontrolował 127 zakładów produkcyjnych, w tym 97 po raz pierwszy. Od 2007 roku koncern przeprowadził kontrole u 288. dostawców.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos