Europejskie giełdy odrabiały w czwartek straty z poprzednich dni, umiarkowanie rosnąc przez większą część sesji. Przyczyną lekkiej poprawy nastrojów były bardzo dobre wyniki aukcji hiszpańskich obligacji. Sprzedano tam papiery pięcio-, dziewięcio- i dziesięcioletnie za 6 mld euro, gdy hiszpański rząd spodziewał się, że zbierze z rynku maksymalnie 3,5 mld euro.
Widmo recesji
Pozytywnym zaskoczeniem dla inwestorów był również wstępny odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro. Wzrósł on w grudniu do 47,9 pkt, z 47 pkt w listopadzie. Analitycy spodziewali się jego spadku do 46,5 pkt. Nie powinien być to jednak duży powód do radości, gdyż dane te?są wciąż kiepskie – czwarty miesiąc z rzędu PMI jest poniżej 50 pkt, czyli na poziomie wskazującym dekoniunkturę.
– Ostatni kwartał 2011 r. jest dla strefy euro najgorszy od dwóch i pół roku. Dane PMI wskazują, że PKB tego regionu spadł o 0,6 proc. Co prawda wzrost PMI w grudniu świadczy o tym, że tempo spadku PKB hamuje, ale nie można wykluczyć kolejnego kwartału kurczenia się gospodarki – wskazuje Chris Williamson, główny ekonomista w firmie Markit prowadzącej sondaże PMI.
Analitycy Ernst &?Young twierdzą, że strefa euro wpadła już w recesję, która potrwa kilka kwartałów. Prognozują oni, że wzrost gospodarczy w eurolandzie wyniesie w 2012 r. zaledwie 0,1 proc. – Ostatnie wydarzenia w Grecji, we Włoszech i w Hiszpanii zmniejszają ryzyko rozpadu strefy euro. To ryzyko nadal jednak istnieje, zwłaszcza że w 2012 r. państwa eurolandu będą musiały refinansować duże ilości długu – uważa Marie Diron, współautorka raportu Ernst &?Young.
– Sytuacja gospodarcza jest gorsza, niż się spodziewaliśmy. Jesteśmy w recesji – alarmuje Corrado Passera, włoski minister rozwoju gospodarczego. Confindustria, organizacja włoskich pracodawców, obcięła w czwartek swoje prognozy gospodarcze. Spodziewa się ona, że PKB Włoch spadnie w 2012 r. o 1,6 proc., gdy wcześniej prognozowała wzrost o 0,2 proc. Włochy wyjdą z recesji dopiero w trzecim kwartale 2013 r., co z pewnością utrudni rządowi wysiłki mające na celu naprawę finansów publicznych.