Chińczycy optymistyczni, ale zaczynają oszczędzać

Chińscy konsumenci ograniczają dobrowolne wydatki bieżące przeznaczając pieniądze na oszczędności lub wykształcenie dla swoich dzieci

Aktualizacja: 18.02.2017 14:04 Publikacja: 17.05.2012 14:30

Chińczycy optymistyczni, ale zaczynają oszczędzać

Foto: Bloomberg

Badania agencji Nielsena wykazały wprawdzie, że optymizm chińskich konsumentów wzrósł w pierwszych trzech miesiącach b.r. do najwyższego od 2005 r. poziomu, to skłonność Chińczyków do wydawania nie zwiększyła się. Obywatele Państwa Środka znajdują się na czwartym miejscu na świecie pod względem optymizmu konsumenckiego.

Jedynymi obszarami, na które ankietowani byli skłonni przeznaczyć więcej pieniędzy, były oszczędności i edukacja. W pierwszym kwartale b.r. chęć wydawania pieniędzy na odzież, pożywienie, rozrywkę i wakacje spadła w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale wzrosła w ujęciu rocznym.

Najnowsze dane z kwietnia pokazują spowolnienie wzrostu chińskiej sprzedaży detalicznej do 14,1 proc., najniższej wartości od 14 miesięcy, znacznie niższej do prognoz. Do tego stanu przyczyniły się przeciągający się kryzys kredytowy i słabnący popyt ze strony rynków eksportowych.

Poprzednie badanie kwartalne Nielsena pokazało, że chińscy konsumenci oczekiwali ustabilizowania się poziomu inflacji w 2012 r. Wzrost cen w Chinach spadł w ujęciu rocznym do 3,4 proc. z trzyletniego szczytu 6,5 proc. zanotowanego w lipcu 2011 r. – wyniki z danych rządowych.

Według agencji Nielsena, wskaźnik optymizmu konsumenckiego w Chinach najbardziej wzrósł na obszarach rolniczych, gdzie wsparcie finansowe otrzymywane od robotników, którzy wyemigrowali za pracą do miast, znacząco zwiększa siłę nabywczą mieszkańców wsi.

Poziom optymizmu konsumentów zamieszkujących najbogatsze miasta Chin, centra prowincji i stolice regionów nie zmienił się. Drugorzędne miasta, będące często regionalnymi centrami gospodarczymi, zanotowały niewielki wzrost optymizmu. Ogólna ocena stanu chińskiej gospodarki poprawiła się na wsi, na obszarach miejskich pozostała bez zmian lub pogorszyła się.

Sprzedaż dóbr szybkozbywalnych, takich jak jedzenie lub środki higieny i ochrony osobistej, rośnie szybciej na obszarach wiejskich podczas gdy wzrastają również przychody, a lokalne rynki dysponują większą ilością towarów. Jednak na mniej niezbędne artykuły mieszkańcy wsi wydają miesięcznie średnio tylko 418 juanów (ok. 66 dol.) wobec średniej miesięcznej mieszkańców miast sięgającej ponad 1600 juanów.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?