Europa przygotowuje się na grecką secesję

KE i EBC pracują nad scenariuszami awaryjnymi w przypadku wyjścia Grecji ze strefy euro – powiedział europejski komisarz ds. handlu Karel De Gucht

Aktualizacja: 18.02.2017 13:51 Publikacja: 18.05.2012 15:52

Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny opracowują scenariusze na wypadek wyjścia Grecji ze s

Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny opracowują scenariusze na wypadek wyjścia Grecji ze strefy euro - powiedział w piątek komisarz ds. handlu Karel De Gucht

Foto: Bloomberg

Spekulacje na temat prac zabezpieczających wyjście Grecji z europejskiej unii walutowej są powszechne, ale po raz pierwszy jeden z wysokich rangą europejskich urzędników oficjalnie to potwierdził. Odnosząc się do możliwości opuszczenia przez Grecję strefy euro i ewentualnych tego konsekwencji, Karel De Gucht powiedział: - Półtora roku temu być może istniało ryzyko wystąpienia efektu domina, ale dzisiaj w Europejskim Banku Centralnym i Komisji Europejskiej pracuje się nad wyjściami awaryjnymi gotowymi do użycia, jeśli Grecji nie uda się pozostać w unii walutowej.

De Gucht w wywiadzie dla belgijskiego dziennika „De Standaard" zaprzeczył, jakoby wyjście Greków ze strefy euro miało oznaczać jej koniec. Komisarz ds. handlu podkreślił, że unijne instytucje w ciągu minionych dwóch lat nie siedziały z założonymi rękami, ale przygotowywały się do sytuacji kryzysowych.

Obawy, że Grecja może opuścić składający się z 17 krajów blok walutowy wzrosły po tym, jak greckie społeczeństwo odrzuciło w wyborach plan surowych oszczędności narzucony przez trojkę w ramach europejskiego bailoutu (MFW, KE, EBC). Brak porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu zmusił prezydenta kraju Karolosa Papuliasa do rozpisania na 17 czerwca nowych wyborów.

Sondaże dają duże szanse skrajnie lewicowej i populistycznej partii Syriza sprzeciwiającej się oszczędnościom. Jej wygrana w czerwcowych wyborach zwiększyłaby prawdopodobieństwo greckiego opuszczenia strefy euro. Taka perspektywa spowodowała w tym tygodniu falę spadków na europejskich giełdach, a sami Grecy pośpieszyli do banków wycofując resztki swoich oszczędności na sumę 800 mln euro.

Kolejnym ciosem dla Hellady było ruch EBC, który zapowiedział wstrzymanie finansowania greckich banków z powodu ich niewystarczającego dokapitalizowania przerzucając ten obowiązek na grecki bank centralny.

De Gucht powiedział, że Grecja ma szanse na pozostanie w strefie euro, ale do czasu czerwcowych wyborów kluczowe będą warunki, jakie EBC wyznaczy dla zagwarantowania płynności greckim bankom. - Rozgrywka weszła w decydującą fazę i nie wiem jak się zakończy. Pytanie brzmi, czy w najbliższych tygodniach uda się wszystkim zachować zimną krew – stwierdził De Gucht.

W sprawie planu awaryjnego dla greckiej secesji, przedstawicielka unijnej Komisji Handlowej odpowiedziała: - Jest mnóstwo pytań pojawiających się i pozostających otwartych w sprawie Grecji, ale większość odpowiedzi nadejdzie z Aten i będziemy musieli uszanować toczące się rozgrywki polityczne. Z pewnością jednak w interesie tego kraju jest pozostanie w strefie euro i pracujemy nad tym.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?