Chiński przemysł odbił, PMI najwyżej od lutego

Kondycja chińskiego przemysłu w lipcu może okazać się lepsza niż sądzono, gdyż druga gospodarka świata odczuwa już pozytywne skutki dwukrotnego cięcia stóp procentowych i wzrostu akcji kredytowej

Aktualizacja: 19.02.2017 01:08 Publikacja: 24.07.2012 11:08

Chiński przemysł odbił, PMI najwyżej od lutego

Foto: Bloomberg

Wskazuje na to wstępny odczyt wskaźnika  menedżerów logistyki (PMI) obliczany przez brytyjski bank HSBC oraz Markit Economics, którego wartość wynosi 49,5 pkt. W poprzednim miesiącu  było 48,2 pkt.

Jeśli wstępny odczyt PMI się potwierdzi będzie to oznaczało , że wskaźnik ten znalazł się na najwyższym poziomie od lutego. Analitycy brytyjskiego banku Standard Chartered, którego biznes koncentruje się w Azji, liczą na odbicie i prognozują, że tempo wzrostu chińskiej gospodarki w tym kwartale może być wyższe niż 8 proc.

- Wcześniejsze łagodzenie polityki pieniężnej zaczyna przynosić efekty – twierdzi Qu Hongbin, ekonomista HSBC, dodając jednak , że PMI poniżej granicznych 50 pkt oddzielających ekspansję od recesji wciąż wskazuje, że popyt jest jeszcze  słaby a rynek pracy znajduje się pod presją.  Z tego powodu oczekuje dalszego łagodzenia polityki pieniężnej.

Wstępny odczyt, zwany Flash PMI, bazuje na 80-90 proc. odpowiedzi uczestniczących w ankiecie  ponad 420 firm.

Nowojorski instytut Conference Board ogłosił wstępny odczyt swojego wskaźnika wyprzedzającego koniunkturę w chińskiej gospodarce. W czerwcu jego wartość wzrosła o 0,1 proc. do 234,9 pkt wobec 1-proc. skoku w maju, co wskazuje na ryzyko pogłębienia się spowolnienia. Andrew Polk, pekiński ekonomista Conference Board, uważa, że dopóki gospodarka nie zacznie odczuwać skutków łagodzenia polityki pieniężnej, nie zwiększy się jej tempo i nie wzrośnie popyt, jej stabilność pozostanie wątła.

W drugim kwartale produkt krajowy brutto Chin powiększył się o 7,6 proc., i było najgorzej pod tym względem od trzech lat, zaś w obecnym, według doradcy Ludowego Banku Chin Song Guoqinga, ma być 7,4-proc. wzrost.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?