Publiczne szpitale w borykających się z kryzysem krajach mają problemy ze spłacaniem należności. Dyrektor finansowy firmy Matthias Zachert powiedział niemieckiej gazecie Boersen-Zeitung, że zadłużona Grecja nie płaciła rachunków za dostawy. - Sprawa dotyczy tylko Grecji, gdzie napotkaliśmy problemy, i tylko tego jednego leku - stwierdził Zachert.
Agencja Reuters poinformowała, że wspomniany lek przeciwrakowy to Erbitux. Lek będzie niedostępny w publicznych szpitalach, jednak będzie można zakupić go bezpośrednio w aptekach. Stosowany jest przy raku jelita grubego oraz raka płaskonabłonkowego w obrębie głowy i szyi. To drugi najlepiej sprzedający się lek firmy Merck. W ubiegłym roku firma dzięki sprzedaży tego leku osiągnęła zysk rzędu 855 mln euro.
Firma analityczna GlobalData w sierpniowym raporcie poinformowała, że apteki w Grecji obniżyły ceny, tak aby ludzi, którzy mają problemy finansowe było stać na zakup leków.
Europejska Federacja Firm i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) wystosowała list do władz Grecji, aby rząd sporządził plan dostaw leków w sytuacji gdy fundusze państwowe są bliskie zeru.
EFPIA w swoim liście, jak twierdzi Reuters, zobowiązuje się, że firmy farmaceutyczne nadal będą dostarczały leki do Grecji, o ile rząd w 2012 r. ograniczy wydatki na pacjentów pozaszpitalnych na poziomie 2,9 mld euro.