Merck wstrzymał dostawy leku na raka do greckich szpitali

Niemiecka firma farmaceutyczna Merck wstrzymała dostawy do greckich szpitali publicznych ratującego życie leku na raka

Aktualizacja: 14.02.2017 21:41 Publikacja: 05.11.2012 14:55

Publiczne szpitale w borykających się z kryzysem krajach mają problemy ze spłacaniem należności. Dyrektor finansowy firmy Matthias Zachert powiedział niemieckiej gazecie Boersen-Zeitung, że zadłużona Grecja nie płaciła rachunków za dostawy. - Sprawa dotyczy tylko Grecji, gdzie napotkaliśmy problemy, i tylko tego jednego leku - stwierdził Zachert.

Agencja Reuters poinformowała, że wspomniany lek przeciwrakowy to Erbitux. Lek będzie niedostępny w publicznych szpitalach, jednak będzie można zakupić go bezpośrednio w aptekach. Stosowany jest przy raku jelita grubego oraz raka płaskonabłonkowego w obrębie głowy i szyi. To drugi najlepiej sprzedający się lek firmy Merck. W ubiegłym roku firma dzięki sprzedaży tego leku osiągnęła zysk rzędu 855 mln euro.

Firma analityczna GlobalData w sierpniowym raporcie poinformowała, że apteki w Grecji obniżyły ceny, tak aby ludzi, którzy mają problemy finansowe było stać na zakup leków.

Europejska Federacja Firm i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) wystosowała list do władz Grecji, aby rząd sporządził plan dostaw leków w sytuacji gdy fundusze państwowe są bliskie zeru.

EFPIA w swoim liście, jak twierdzi Reuters, zobowiązuje się, że firmy farmaceutyczne nadal będą dostarczały leki do Grecji, o ile rząd w 2012 r. ograniczy wydatki na pacjentów pozaszpitalnych na poziomie 2,9 mld euro.

EFPIA spodziewa się, że rząd Grecji spłaci zadłużenie. - Ustalenie górnego pułapu wydatków nie jest naszym ulubionym rozwiązaniem jednak w obecnej dobie ważne jest utrzymanie równowagi – twierdzi dyrektor generalny Efpia Richard Bergstrom.

Efpia podaje, że w latach 2010 i 2011 europejski przemysł farmaceutyczny przekazał w formie rabatów około 7 mld euro dla krajów takich jak Grecja, Hiszpania, Irlandia, Portugalia i Włochy.

Kwota ta stanowi około 8 procent dochodów jakie przemysł farmaceutyczny uzyskuje na tych rynkach.

Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec