Kuszą jego posiadaczy różnymi możliwościami spieniężenia cennego kruszcu dotąd przechowywanego w domowych skrytkach. Ta akcja może przyczynić się do redukcji deficytu obrotów bieżących kraju w wymianie z zagranicą, największego po Stanach Zjednoczonych.
Liczba złotych rachunków depozytowych w tureckich bankach od stycznia do końca lipca tego roku zwiększyła się o 15 proc. i rosła trzy razy szybciej niż w przypadku standardowych rachunków oszczędnościowych. Klienci mogą zainkasować gotówkę za deponowane złoto , wziąć kredyt pod zastaw kruszcu lub otrzymać specjalną kartę kredytową.
Wprowadzenie do systemu bankowego części z 5 tys. ton złota przechowywanego w tureckich domach, o wartości przewyższającej produkt krajowy brutto Irlandii, może pomóc ograniczyć nie tylko deficyt, ale także zmniejszyć import tego kruszcu.
W ubiegłym roku deficyt Turcji w obrotach bieżących z zagranicą wynosił 77 miliardów dolarów, zaś w tym roku (do końca sierpnia) zmniejszył się do 59 mld dolarów, czyli o 23 proc. Sprawiła to rekordowa sprzedaż złota przez tureckie banki klientom w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Iranie. W sierpniu turecki import zmniejszył się o 4,8 proc., zaś eksport zwiększył o 14,5 proc., głównie z powodu sprzedaży złota. Sprzedaż metali szlachetnych do emiratów i Iranu w tym roku wzrosła z 645 milionów dolarów do 9,2 miliarda dolarów.
- Eksport złota do Iranu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich pomaga Turcji w szybszym niż oczekiwano redukowaniu deficytu w obrotach bieżących – ocenia Ozgur Altug, ekonomista biura maklerskiego BCG Partners w Stambule.