Moskiewscy traderzy przegrywają z krowami

Od 28 października tego roku, kiedy w Londynie cofnięto zegary o jedną godzinę handel akcjami spółek z moskiewskiego indeksu MICEX zmniejszył się o 15 proc., gdyż już po raz drugi władze Rosji nie zdecydowały się na zmianę czasu by obywatele mogli pospać dłużej a zwierzęta hodowlane nie doznały wstrząsu

Aktualizacja: 14.02.2017 16:25 Publikacja: 15.11.2012 12:30

Moskiewscy traderzy przegrywają z krowami

Foto: Bloomberg

W tym samym okresie obroty akcjami dziesięciu rosyjskich spółek notowanych w Londynie wzrosły o 19 proc. Jednocześnie traderzy handlujący na obu rynkach muszą pracować dłużej.

Wcześniej o tej porze różnica czasu między Moskwą a brytyjską stolicą wynosiła trzy godziny, a od ubiegłego roku wzrosła do czterech. Rezygnacja ze zmiany czasu, zdaniem szefa rządu Dmitrija Miedwiediewa zakłócającej biorytm ludzi i obniżającej jakość krowiego mleka,  zmniejszyła płynność akcji w Moskwie, zaszkodziła wysiłkom zmierzającym do stworzenia w rosyjskiej stolicy ważnego centrum finansowego świata i zwiększenia roli finansów w gospodarce nadmiernie uzależnionej od ropy naftowej.

Parlamentarzysta Siergiej Kałasznikow, który przedłożył projekt ustawy przywracającej czas zimowy ma nadzieję, że w przyszłym miesiącu rząd zdecyduje o zmianie czasu.

- Ważne jest to, aby, aby różnica czasu była bardziej przewidywalna – uważa Aleksander Afanasiew, prezes giełdy moskiewskiej. W ciągu 11 sesji po zmianie czasu w Londynie średni wolumen obrotu akcjami spółek z indeksu MICEX spadł z 43 miliardów w okresie 11 poprzednich sesji do 37 mld sztuk. Rok wcześniej, kiedy po raz pierwszy w Rosji zrezygnowano z czasu zimowego obroty akcjami w Moskwie zmniejszyły się o 27 proc. Około 66 proc. rosyjskich akcji będących w obrocie giełdowym jest w portfelach inwestorów zagranicznych, obliczyli specjaliści amerykańskiego banku Citigroup.

Od zmiany czasu obroty akcjami firm z indeksu londyńskiego FTSE 250 zwiększyły się o 1,3 proc., zaś w przypadku tureckiego wskaźnika ISE National 100 Index zwyżka wyniosła 25 proc. W Szanghaju (Shanghai Composite Index) i Nowym Jorku (Standard&Poor's500) obroty zmalały odpowiednio o 7,3 proc. i 3,8 proc.

- Niskie obroty spowodowała różnica czasu – nie ma wątpliwości Andriej Waszewnik, odpowiedzialny za inwestycje w R&B Investment Fund. Jego zdaniem uniemożliwia ona realizację większych  transakcji na początku sesji. 13 listopada 20 największych transakcji pod względem wolumenu w przypadku akcji Gazpromu i  Łukoila zrealizowano po upłynięciu pierwszej godziny handlu na moskiewskiej giełdzie. Obie te firmy mają największą wagę w indeksie MICEX.

- Reszta świata zmienia czas a ludzie i zwierzęta hodowlane mają się dobrze – twierdzi Sława Rabinowicz, prezes Diamond Age Capital Advisors, firmy zarządzającej aktywami o wartości 210 milionów dolarów. – Dobro ludzi i krów nie jest przekonującym argumentem – dodaje.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos