Brytyjczycy tracą na pomocy bankom

Brytyjscy podatnicy mogą nie odzyskać dziesiątków miliardów funtów przeznaczonych na ratowanie banków - wynika z raportu sporządzonego przez grupę parlamentarzystów

Aktualizacja: 14.02.2017 15:32 Publikacja: 16.11.2012 11:54

Brytyjczycy tracą na pomocy bankom

Foto: AFP

W RBS i Lloyds Wielka Brytania wpompowała w sumie 66 mld funtów, aby uratować oba banki przed bankructwem podczas kryzysu kredytowego w 2008 r. Ostatecznie rząd objął 82 proc. akcji RBS i 40 proc. akcji Lloyds, zamierzając je sprzedać któregoś dnia z powrotem w prywatne ręce. Brytyjski komitet finansów publicznych uważa, że pieniądze wydane na ratowanie  banków nie wrócą do budżetu, i brytyjscy podatnicy nigdy tych pieniędzy nie odzyskają.

Istnieje ryzyko, że 66 mld funtów zainwestowane w ratowanie RBS i Lloyds mogą nigdy nie zostać odzyskane - stwierdziła Margaret Hodge, szefowa Komisji Wydatków Publicznych w brytyjskiej Izbie Gmin. Zdanie to znalazło się w opracowanym przez Komisję raporcie dotyczącym sprzedaży wspieranego przez państwo banku Northern Rock, który specjalizuje się w udzielaniu kredytów hipotecznych.

Northern Rock specjalizujący się w kredytach hipotecznych, pierwsza ofiara kryzysu finansowego w Wielkiej Brytanii, trafił w ręce miliardera Richarda Bransona.  Należąca do miliardera firma Virgin Money  zapłaciła o ok. 469 mln funtów mniej, niż państwo zainwestowało w bank. Według parlamentarzystów Brytyjczycy stracili na pomocy dla Northern Rock  w sumie aż 2 mld funtów. Raport wskazuje, że po nacjonalizacji banku Ministerstwo Skarbu, kierowane wtedy przez Alistera Darlinga, źle nim zarządzało.

- Skarb Państwa nie był w stanie szybko zareagować, kiedy kryzys uderzył, zabrakło odpowiednich umiejętności i zrozumienia. Nacjonalizacja banku nastąpiła zbyt wolno a straty okazały się trudne do uniknięcia -  stwierdziła Margaret Hodge.

- Po przejęciu przez państwo nie udało się efektywnie wprowadzić w życie optymistycznego planu zakładającego podział banku - czytamy w raporcie.

- Uważamy, że sprzedaż Northern Rock bankowi Virgin Money było najlepszym rozwiązaniem skutkującym możliwie najlepszym zwrotem kapitału podatnikom, co odbyło się w otwartym i rynkowym konkursie ofert - stwierdziła rzeczniczka Virgin Money.

Brytyjskie ministerstwo skarbu planowało sprzedaż swoich udziałów zarówno w banku RBS jak i Lloyds, ale nadal oba banki są wyceniane poniżej ceny którą zapłacił rząd. Prezes RBS Philip Hampton powiedział w ubiegłym miesiącu , że według niego rząd będzie w stanie sprzedać udziały banku w 2015 r. Natomiast Sephen Hester, dyrektor generalny RBS, zaproponował, aby państwo stopniowo sprzedawało pakiety akcji banku w miarę jak kurs zacznie rosnąć.

- Brak ostrej rywalizacji o kupno Northern Rock nie napawa nas przekonaniem, że podatnicy zyskają na sprzedaży dwóch pozostałych banków będących w posiadaniu państwa, RBS i Lloyds - powiedziała Margaret Hodge.

Aby odzyskać pieniądze rząd musiałby sprzedać 82 proc. udziałów  należących do niego w  RBS po ok. 500 pensów za walor, obecnie akcje banku kosztują 283 pensów, a 40 proc. udziałów w Lloyds  po 63 pensów, teraz kosztują 46 p.

Jednak nie wszystkie inwestycje państw ratujących duże instytucje finansowe kończyły się stratą. Amerykański rząd wpompował w ubezpieczeniową AIG ponad 182 mld dol. We wrześniu rząd sprzedał duży pakiet akcji i po tej transakcji w sumie zarobił 12,4 mld dol. pomimo, że państwo wciąż ma pakiet 22 proc. akcji.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos