Amerykański dług wciąż ma wzięcie

Zagranicznych inwestorów państwowych od amerykańskich obligacji skarbowych nie odstraszają ani „urwisko fiskalne”, ani obawy związane z możliwą dalszą wyprzedażą przez Chiny

Aktualizacja: 14.02.2017 15:12 Publikacja: 19.11.2012 10:51

Amerykański dług wciąż ma wzięcie

Foto: Bloomberg

Od sierpnia ubiegłego roku Brazylia, Belgia, Luksemburg, Rosja, Szwajcaria, Tajwan i Hongkong kupiły amerykański dług za łącznie 264,8 miliarda dolarów. To z nadwyżką zrekompensowało zmniejszenie udziału Chin w tym rynku, które zdecydowały się na sprzedaż obligacji USA o wartości 123 mld dolarów. Obecnie ten największy kredytodawca Stanów Zjednoczonych ma amerykański dług o wartości 1,156 biliona dolarów.

Zakupy amerykańskich papierów traktowane są jako dowód na rosnące zaufanie zagranicy do Stanów Zjednoczonych, natomiast redukcja udziału Chin w długu USA wytrąca z rąk republikanów argument, że Państwo Środka ma zbyt duży wpływ na ten rynek. Było to jednym z wiodących tematów w kampanii wyborczej. W minionym tygodniu prezydent Barack Obama i liderzy Kongresu zgodzili się podjąć rozmowy na temat długoterminowego planu fiskalnego, aby uniknąć „urwiska fiskalnego", czyli konieczności automatycznego cięcia wydatków z kasy państwa i podniesienia podatków na łączna kwotę w wysokości 600 miliardów dolarów z początkiem przyszłego roku.

- Mimo naszej sytuacji fiskalnej, mimo wszystkich tych problemów nie mieliśmy do czynienia z dużym strajkiem kupujących – komentuje Aaron Kohli, strateg rynku obligacji w BNP Paribas. Jeden kupujący, jak mówi, zastąpił drugiego, a to świadczy o głębokości popytu.

BNP przewiduje, że dziesięcioletnie obligacje skarbu USA do czerwca przyszłego roku osiągną rentowność w wysokości 2 proc., a więc utrzymają się poniżej średniej na poziomie 5 proc. od 1990 roku.

Od początku kryzysu finansowego w lipcu 2007 roku amerykański dług, którym można handlować na rynku zwiększył się z 4,4 biliona dolarów do 10,9 bln USD. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży obligacji poszły na sfinansowanie dwóch rund stymulowania gospodarki i rekordowego deficytu budżetowego. Cały dług państwa obejmujący też m. in. walory ulokowane w Social Security Trust Fund na koniec października wynosił 16,26 biliona dolarów.

Według danych Departamentu Skarbu USA we wrześniu zagranica kontrolowała 50,7 proc. będących w obiegu amerykańskich papierów dłużnych, a udział oficjalnych instytucji w tym torcie będącym własnością inwestorów zagranicznych wynosił 72,8 proc. (3,97 bln dolarów ).

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos