Prokuratura, po pięcioletnim dochodzeniu, oskarżyła Mathew Martoma, byłego zarządzającego portfelem tego funduszu, że odgrywał kluczową rolę  w najbardziej lukratywnym w historii układzie insajderskim. Dzięki niemu SAC Capital Advisors miał nielegalnie zarobić 276 milionów dolarów. Martoma, według prokuratury,  uczestniczył w transakcjach w których wykorzystywano poufne informacje o przebiegu testów leku przeciwko chorobie Alzheimera. Najpierw na podstawie optymistycznych informacji Martoma poradził  Cohenowi zakup akcji spółek  Wyeth i Elan Corp. prowadzących te badania.  SAC Capital Advisors zainwestował w te papiery 700 milionów dolarów, a później Martoma miał zalecić ich sprzedaż  zanim upublicznione zostały niepomyślne wieści o rezultatach testów.

Prokuratura o „właścicielu funduszu hegdingowego" mówi w dokumentach złożonych w sądzie na Manhattanie. – Wydaje się, że rząd wysyła komunikat, iż sądzi, że właściciel funduszu hedgingowego współdziałał z Martomą – powiedział Brad Simon, były prokurator federalny, obecnie prowadzący praktykę prywatną. Według niego może to wskazywać, że  śledztwo w bardzo szybkiom tempie sięga coraz wyższego szczebla.

Już nie finanse ani branża technologiczna są ulubionym polem działania insajderów wykorzystujących poufne informacje. Teraz największe okazje stwarza im sektor ochrony zdrowia, zwłaszcza zaś firmy prowadzące badania nad lekami. W ostatnich czterech latach nadzór rynku i prokuratura o insajding oskarżyły ponad 80 osób, które przekazywały bądź uzyskały informacje o firmach farmaceutycznych, biotechnologicznych i innych spółkach z branży ochrony zdrowia. W tej grupie znaleźli się prezesi, traderzy funduszy hedgingowych, bankowcy, prawnicy, lekarze, księgowi, emerytowany pilot, producent filmowy i znany baseballista.

SAC Capital został założony przez Cohena 20 lat temu, a obecnie ten fundusz  zarządza 14 miliardów dolarów. Martoma nie jest jego jedynym byłym pracownikiem, któremu zarzucono posługiwanie się poufnymi informacjami. Prokuratura ścigała za to również m.in. zarządzających Noaha Freemana  i Donalda Longueuila oraz analityka Jona Horvatha.