Tajna broń prześladowcy chińskich spółek. Gdzie ją znalazł?

Carson Block, 36-letni założyciel analitycznej firmy Muddy Waters (Mętne Wody), znany z tropienia nieprawidłowości w chińskich firmach notowanych na giełdach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, swoją tajną broń znalazł w niezwykłym miejscu – na stronie internetowej amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Aktualizacja: 15.02.2017 06:12 Publikacja: 26.02.2013 13:00

Carson Block

Carson Block

Foto: Bloomberg

Przyznaje, że jest zagorzałym czytelnikiem listów wysyłanych przez pracujących w  SEC ekspertów ds. finansów korporacji (CorpFin accountants) do szefów firm, dotyczących ujawnianych i zatajanych informacji. Bardzo ceni ich pracę, szczególnie umiejętność wyławiania kłopotliwych problemów. Pracę Blocka  rynek wycenił na 7 miliardów dolarów, bo tyle pieniędzy wyparowało z kapitalizacji chińskich spółek w rezultacie jego działań.

Informacje zawarte w korespondencji ekspertów SEC Muddy Waters wykorzystała trzy lata termu, kiedy przygotowywała raport o chińskiej spółce Rino International Corp. zajmującej się utylizacją śmieci. Wywołał on burzę i zdołował kurs akcji tej firmy z 13 dolarów do niemal zera, zaś z kapitalizacji wyparowało 370 milionów dolarów.

Block zyskał też rozgłos dzięki apelom do inwestorów by sprzedawali na krótko akcje kilku spółek o chińskim rodowodzie w których finansach dzięki SEC wykrył nieprawidłowości bądź wręcz oszustwa. Swoją firmę Muddy Waters założył w 2010 roku w Szanghaju, ale później z powodu , jak mówił nękania jego analityków przez chińskie władze , przeniósł ją do Los Angeles.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd sprawuje nadzór nad amerykańskim rynkiem akcji i każdego roku jej specjaliści muszą wziąć pod lupę 4 tysiące spółek, a w szczególności nowych emitentów i gorące w danym momencie branże. Jeśli uznają, że coś jest nie tak w raportach domagają się wyjaśnień i uzupełnień.

Odpowiedzi nadsyłane przez spółki na stronie internetowej SEC umieszczane są po miesiącu od daty ich wysłania. Zainteresowanie wielu inwestorów ogranicza się zwykle do lektury raportów okresowych, a szczegółowa dyskusja o niedociągnięciach w biznesie firm umyka ich uwadze. I tracą okazję do zagrania przeciwko nim i zarobienia pieniędzy.

Pouczająca jest korespondencja SEC z Rino. Na początku 2007 roku komisja zainteresowała się odejściem z pracy księgowego tej firmy argumentując, że musi ona ujawnić w raportach wszelkie spory z profesjonalistami.  Rino początkowo twierdziło, że takich sporów nie było. SEC nie zadowoliła się tym i naciskała dalej twierdząc, że inwestorzy powinni wiedzieć czy audytor wyraził jakieś wątpliwości co do kondycji spółki. Rio skorygowało raport zapewniając, że nie było nieporozumień dotyczących raportów finansowych z wyjątkiem tego, że audytor wątpił w rentowność Rino.

Cztery lata później SEC zawiesiła handel akcjami tej firmy, ponieważ nie poinformowała inwestorów, iż śledczy wynajęci by sprawdzić słuszność podejrzeń o malwersacje opuścili spółkę. Przez krótki czas Rino była na rynku Nasdaq ulubieńcem inwestorów grających na krótko, pożyczających akcje licząc na spadek kursu by je odkupić po niższej cenie, oddać i zainkasować różnicę.

Kiedy specjaliści SEC zorientowali się, że prezes firmy i szef rady dyrektorów są małżonkami zapytali o potencjalny konflikt interesów. Rino w odpowiedzi poinformowało, że para kontroluje 100 proc. akcji spółki i firma nie może zagwarantować, że  prezes Zou Dejun będzie postępował zgodnie z najlepszymi interesami przedsiębiorstwa. Mimo to Rino zostało dopuszczone do obrotu.

Kiedy Block brał pod lupę Sino-Forest Corp., która później ogłosiła bankructwo i New Oriental Education &Technology (EDU) inwestorzy wciąż trzymali ich akcje w nadziei, że zarobią na chińskim cudzie gospodarczym. SEC wszczęła przeciwko tej ostatniej dochodzenie, ale EDU do 2012 roku udawało się uniknąć załamania kursu. Peter Henning, były prawnik SEC pracujący obecnie w Wayne State University w Detroit przypuszcza, iż było to możliwe gdyż inwestorzy nie odrobili pracy domowej i nie zainteresowali się korespondencją komisji ze spółką.

W ostatnich latach wycofane zostały z obrotu akcje około 50 firm zagranicznych, a w 40 przypadkach wytoczono procesy o oszustwa.

EDU, która reklamowała się jako największy w Chinach prywatny dostawca usług edukacyjnych miała kłopoty nawet z obliczeniem swojego zysku. Poinformowała, że spółka zależna  miała 99-proc. udział w jej przychodach, a tylko 27-proc. udział w zysku netto. W lipcu ubiegłego roku EDU przyznała, że SEC prowadzi dochodzenie, czy jej pekińska filia była właściwie ujmowana w sprawozdaniach finansowych. Następnego dnia Muddy Waters na swojej stronie zamieściła rekomendację „zdecydowanie sprzedaj" papiery EDU z powodu ryzyka, że chińska firma będzie musiała znacząco skorygować swoje raporty. Block czytał korespondencję nadzorcy ze spółką i jej odpowiedzi.

W przypadku Rino Carson Block okazał się skuteczniejszy niż nadzór amerykańskiego rynku. Wykrył, że firma prowadzi podwójną księgowość. W raportach przesyłanych nadzorowi chińskiemu przychody Rino za 2009 rok były o 95 proc. mniejsze niż w sprawozdaniach przygotowywanych na użytek SEC. Amerykańska komisja o istnieniu podwójnej księgowości poinformowała dopiero w kwietniu 2011, kiedy zawiesiła handel akcjami chińskiej firmy.

Niekiedy Muddy Waters dociera tam, gdzie SEC nie może. Kiedy Block zabrał się za Sino-Forest, właściciela lasów w Chinach i Olam International, singapurską firmę handlującą orzeszkami ziemnymi zdobył informacje, których SEC uzyskać nie mogła, gdyż obie te firmy nie musiały informować amerykańskiego nadzoru. Na akcjach Sino-Forest miliarder John Paulson, założyciel funduszu hedgingowego stracił 105 milionów dolarów.

Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację