Senatorowie chcą dzielić wielkie banki

Grupa amerykańskich senatorów z obu głównych partii przygotowała projekt ustawy radykalnie oddzielającej bankowość detaliczną od inwestycyjnej. Ustawa ta byłaby powrotem do uchylonej w 1999 r.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:03 Publikacja: 15.07.2013 06:00

Ustawy Glassa-Steagalla, która przez ponad 60 lat chroniła amerykański sektor bankowy przed angażowaniem się w nadmiernie ryzykowne przedsięwzięcia. Projekt ten firmują swoimi nazwiskami m.in. były republikański kandydat na prezydenta John McCain, demokratyczna senator Maria Cantwell i niezależny senator Angus King.

– Odkąd w 1999 r. zniesione zostały niektóre główne artykuły Ustawy Glassa-Steagalla, tworzące mur pomiędzy bankowością detaliczną a inwestycyjną, w świecie bankowym zakorzeniła się kultura chciwości i ryzykanctwa – twierdzi senator McCain.

Współtworzona przez niego ustawa przewiduje, że banki oferujące konta oszczędnościowe ubezpieczone przez Federalną Korporację Ubezpieczania Depozytów (FDIC) nie będą mogły się angażować w bankowość inwestycyjną, ubezpieczenia, fundusze hedgingowe, fundusze private equity i handel swapami.

– Bankowość powinna być nudna. Każdy, kto chce poznać smak większego ryzyka, powinien udać się na Wall Street i trzymać się z dala od naszego podstawowego systemu bankowego – mówi demokratyczna senator Elizabeth Warren, wspierająca ten projekt.

Nawet twórcy tego aktu legislacyjnego przyznają jednak, że ma on obecnie małe szanse na wejście w życie. Wszystkie podobne projekty z ostatniej dekady były odrzucane w Kongresie. Ustawa Dodda-Franka, z 2010 r., największa reforma regulacji od czasów Wielkiego Kryzysu, tylko w niewielkim stopniu separuje bankowość detaliczną od inwestycyjnej.

– Biorąc pod uwagę to, co regulatorzy przez ostatnie 30 lat zrobili z Ustawą Glassa-Steagalla, nie spodziewam się, że ludzie z tego zespołu dyskusyjnego poprą prawo przywracające jej zapisy. Mimo to musimy naciskać – powiedziała senator Warren przed debatą zespołu, w skład którego weszli przedstawiciele regulatorów finansowych.

Część weteranów Wall Street, m.in. Sanford Weill, który pomógł stworzyć Citigroup, przyznaje, że zniesienie Ustawy Glassa-Steagalla było błędem prowadzącym do kryzysu.

Gospodarka światowa
Banki zaczęły sezon wyników na Wall Street
Gospodarka światowa
Inflacja w USA nieco wyższa od prognoz
Gospodarka światowa
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa