Droga do szybszego ożywienia w USA wciąż dość wyboista

W lipcu w Stanach przybyło mniej miejsc pracy niż przewidywano, a mimo to stopa bezrobocia spadła do 7,4 proc. W czerwcu wydatki konsumpcyjne były o 0,5 proc. większe niż w maju.

Aktualizacja: 08.02.2017 13:13 Publikacja: 03.08.2013 06:00

Droga do szybszego ożywienia w USA wciąż dość wyboista

Foto: GG Parkiet

Lipcowe dane z amerykańskiego rynku pracy potwierdziły, że sytuacja na nim się poprawia, ale postęp ten nie jest tak duży jak przewidywano i niewystarczający, by ożywienie tamtejszej gospodarki uznać za trwałe i na tyle mocne, by mogło obyć się bez wspomagania.

Pracodawcy zatrudnili w maju 162 tys. nowych pracowników, najmniej od czterech miesięcy, a Departament Pracy dane z poprzednich miesięcy skorygował w dół o 26 tys. Mediana prognoz 93 ekonomistów ankietowanych w tej sprawie przez agencję Bloomberga wyniosła 185 tys.

Popyt może wymusić wzrost zatrudnienia

Po raz pierwszy od października skrócił się czas pracy z 34,5 do 34,4 godziny tygodniowo i spadła stawka godzinowa do 23,98 USD, o 0,1 proc. w stosunku do czerwca. W ciągu minionych 12 miesięcy wzrosła o 1,9 proc. Wolniejsze tempo wzrostu liczby miejsc pacy oznacza, że niektórzy przedsiębiorcy uważają, iż rosnący popyt zdołają zaspokoić przy obecnym poziomie zatrudnienia, bo gospodarka dopiero zaczyna wydobywać się ze spowolnienia w I kwartale. – Na rynku pracy sytuacja nadal jest trudna – uważa Ryan Sweet, ekonomista z Moody's Analytics. – W gospodarce wciąż odczuwalny jest wpływ podniesienia podatków od wynagrodzeń. Ale dopóki popyt rośnie, firmy będą musiały zwiększać produkcję i zatrudnienie – dodał.

Nadzieja w II półroczu

Dalszej poprawie na rynku pracy powinien sprzyjać szybszy rozwój gospodarki w II półroczu, przewidywany przez ekonomistów. W ankiecie przeprowadzonej między 5 i 10 lipca oczekiwali oni wzrostu PKB w tym okresie średnio o 2,5 proc. Za trafnością tych prognoz wydaje się przemawiać środowy raport Departamentu Handlu za II kwartał, kiedy to amerykański PKB zwiększył się o 1,7 proc. Bardziej niż prognozowano i o wiele bardziej niż słabiutkie 1,1 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku.

W czwartek ISM poinformował, że jego indeks mierzący sytuację w amerykańskim przemyśle osiągnął w lipcu poziom najwyższy od ponad dwóch lat.  Oznacza to, że spółki z coraz większym optymizmem oceniają przyszłość.

Wszystko w rękach konsumentów

Badania nastrojów konsumentów nie są tak jednoznaczne. Indeks Conference Board nieco obniżył się w lipcu, natomiast obliczany co tydzień przez agencję Bloomberga wskaźnik samopoczucia konsumentów w minionym tygodniu osiągnął poziom najwyższy od pięciu lat. Jednocześnie wniosków o zasiłki dla bezrobotnych wpłynęło najmniej od pięciu lat. Ale nadal było ich grubo ponad 300 tys., a ekonomiści uważają, że amerykańska gospodarka rozwija się szybko i bez zakłóceń dopiero wtedy, gdy wniosków o zasiłki przybywa mniej niż 300 tys. i to przez dłuższy okres.

Ale wobec spowolnienia w Chinach i wciąż marnej koniunktury w Europie i tak los amerykańskiej gospodarki zależy przede wszystkim od gotowości tamtejszych konsumentów do wydawania pieniędzy. Bo ich wydatki tworzą 70 proc. PKB Stanów Zjednoczonych.

W czerwcu wydatki gospodarstw domowych wzrosły tak jak prognozowano, bo zwiększyły się dochody Amerykanów, co oznacza, że ten sektor?oradził sobie z podwyżką?odatków. Wydatki konsumpcyjne były o 0,5 proc. większe niż w maju, kiedy wzrosły o 0,2 proc., mniej niż  pierwotnie podawał Departament Handlu. Ale po uwzględnieniu inflacji czerwcowy wzrost wyniósł 0,1 proc. i był taki sam jak w maju. Dochody wzrosły o 0,3 proc.

Rosnące ceny domów, zwyżki na giełdach łagodzą?kutki rozpoczętych w styczniu podwyżek podatków.?le wydatki gospodarstw?omowych muszą rosnąć szybciej, by zrekompensować cięcia w budżecie federalnym i spowolnienie za granicą.

[email protected]

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale