Inwestorzy bardziej ufają gospodarce

Zaufanie niemieckich inwestorów wzrosło w sierpniu bardziej, niż przewidywali ekonomiści, bo ożywienie w największej europejskiej gospodarce pomogło wyciągnąć całą strefę euro z najdłuższej w jej dziejach recesji.

Aktualizacja: 08.02.2017 12:47 Publikacja: 14.08.2013 06:00

Ośrodek Europejskich Analiz Gospodarczych ZEW poinformował, że obliczany tam indeks oczekiwań inwestorów instytucjonalnych i analityków, którego celem jest przewidywanie rozwoju sytuacji gospodarczej w najbliższych sześciu miesiącach, wzrósł do 42 pkt z 36,3 pkt w lipcu. To najwyższy poziom tego wskaźnika od marca.  Ekonomiści ankietowani w tej sprawie przez agencję Bloomberga spodziewali się wzrostu tego indeksu do 39,9 pkt.

Z najnowszych szacunków  rządu w Berlinie wynika, że   wzrost gospodarczy w Niemczech w II kwartale mógł być szybszy od przewidywanego przez ekonomistów, co umożliwiło całej strefie euro wyjście z trwającej od sześciu kwartałów recesji.  A razem z przyspieszeniem tempa wzrostu w Stanach Zjednoczonych i  poprawą eksportu i produkcji przemysłowej w Chinach oznacza to rosnące ożywienie globalnej gospodarki.

– Lepsze od spodziewanych dane z Chin i USA też znalazły odzwierciedlenie we wzroście wskaźnika zaufania inwestorów. Fundamenty niemieckiej gospodarki są dobre i to powinno pomóc w rozwoju innych krajów europejskich. Ale wciąż jest ryzyko, że kryzys zadłużeniowy ponownie wybuchnie – powiedziała Aline Schuiling z amsterdamskiego biura  ABN Amro Bank.

Wskaźnik ZEW dotyczący oceny bieżącej sytuacji gospodarczej w Niemczech wzrósł do 18,3 pkt z 10,6 pkt w lipcu,  a indeks oczekiwań inwestorów wobec strefy euro zwyżkował do 44 pkt z 32,8 pkt.

Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że niemiecki PKB wzrósł w II kw. o  0,75 proc., a ekonomiści spodziewają się 0,6 proc.

W projekcie budżetu na przyszły rok niemiecki rząd zamierza zmniejszyć przychody z emisji obligacji, bo zakładane większe wpływy z podatków i zredukowane wydatki mają pomóc w utrzymaniu równowagi budżetowej. Niemcy planują w 2014 r. sprzedać obligacje za 216,5  mld euro w porównaniu z  240 mld euro w tym roku. W tym obligacje z terminem zapadalności co najmniej 4 lata miałyby dać 107,6 mld euro.

Gospodarka światowa
Banki zaczęły sezon wyników na Wall Street
Gospodarka światowa
Inflacja w USA nieco wyższa od prognoz
Gospodarka światowa
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa