Inwestorzy bardziej ufają gospodarce

Zaufanie niemieckich inwestorów wzrosło w sierpniu bardziej, niż przewidywali ekonomiści, bo ożywienie w największej europejskiej gospodarce pomogło wyciągnąć całą strefę euro z najdłuższej w jej dziejach recesji.

Aktualizacja: 08.02.2017 12:47 Publikacja: 14.08.2013 06:00

Ośrodek Europejskich Analiz Gospodarczych ZEW poinformował, że obliczany tam indeks oczekiwań inwestorów instytucjonalnych i analityków, którego celem jest przewidywanie rozwoju sytuacji gospodarczej w najbliższych sześciu miesiącach, wzrósł do 42 pkt z 36,3 pkt w lipcu. To najwyższy poziom tego wskaźnika od marca.  Ekonomiści ankietowani w tej sprawie przez agencję Bloomberga spodziewali się wzrostu tego indeksu do 39,9 pkt.

Z najnowszych szacunków  rządu w Berlinie wynika, że   wzrost gospodarczy w Niemczech w II kwartale mógł być szybszy od przewidywanego przez ekonomistów, co umożliwiło całej strefie euro wyjście z trwającej od sześciu kwartałów recesji.  A razem z przyspieszeniem tempa wzrostu w Stanach Zjednoczonych i  poprawą eksportu i produkcji przemysłowej w Chinach oznacza to rosnące ożywienie globalnej gospodarki.

– Lepsze od spodziewanych dane z Chin i USA też znalazły odzwierciedlenie we wzroście wskaźnika zaufania inwestorów. Fundamenty niemieckiej gospodarki są dobre i to powinno pomóc w rozwoju innych krajów europejskich. Ale wciąż jest ryzyko, że kryzys zadłużeniowy ponownie wybuchnie – powiedziała Aline Schuiling z amsterdamskiego biura  ABN Amro Bank.

Wskaźnik ZEW dotyczący oceny bieżącej sytuacji gospodarczej w Niemczech wzrósł do 18,3 pkt z 10,6 pkt w lipcu,  a indeks oczekiwań inwestorów wobec strefy euro zwyżkował do 44 pkt z 32,8 pkt.

Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że niemiecki PKB wzrósł w II kw. o  0,75 proc., a ekonomiści spodziewają się 0,6 proc.

W projekcie budżetu na przyszły rok niemiecki rząd zamierza zmniejszyć przychody z emisji obligacji, bo zakładane większe wpływy z podatków i zredukowane wydatki mają pomóc w utrzymaniu równowagi budżetowej. Niemcy planują w 2014 r. sprzedać obligacje za 216,5  mld euro w porównaniu z  240 mld euro w tym roku. W tym obligacje z terminem zapadalności co najmniej 4 lata miałyby dać 107,6 mld euro.

Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację