Wreszcie pozytywna korelacja dolara z giełdą. Najgorsze minęło

Dolar znowu tworzy zgodny tandem z akcjami. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia po raz pierwszy od pięciu lat, czyli od kryzysu finansowego. Ma to świadczyć o rosnącym zaufaniu traderów walutowych do gospodarki.

Aktualizacja: 11.02.2017 13:01 Publikacja: 10.09.2013 12:55

Wreszcie pozytywna korelacja dolara z giełdą. Najgorsze minęło

Foto: Bloomberg

90-dniowa korelacja między indeksem dolara amerykańskiego a giełdowym indeksem Standard&Poor's500 w ubiegłym miesiącu stała się pozytywna po raz pierwszy od października 2008 roku. Amerykańska waluta zyskuje na atrakcyjności wraz z poprawiającą się koniunkturą w największej gospodarce świata.

Właśnie pozytywna ocena kondycji gospodarki skłoniła Bena Bernanke, szefa Rezerwy Federalnej,  do zasygnalizowania 22 maja tego roku możliwości redukcji programu skupu z rynku obligacji skarbowych i hipotecznych na co miesięcznie amerykański bank centralny przeznacza 85 miliardów dolarów.

Zmiana relacji między dolarem a indeksem giełdowym oznacza zerwanie z dotychczasowym trendem, kiedy to inwestorzy szukający bezpiecznego schronienia uważali, że jeśli giełda pójdzie w górę to dolar będzie tracił na wartości i odwrotnie.

27 sierpnia 90-dniowa korelacja dolara i S&P500 wynosiła 0,003. 3 stycznia   wynosiła minus 0,8. Odczyt na poziomie plus 1 oznacza, że dolar i giełda są bardzo ściśle ze sobą skorelowane, zaś minus 1 wskazuje, że  zdecydowanie podążają w przeciwnych kierunkach.

Indeks dolara obliczany przez Intercontinental Exchange,  uwzględniający notowania waluty amerykańskiej wobec  euro, jena, funta, franka, dolara kanadyjskiego i szwedzkiej korony, w tym roku zyskał 2,5 proc., zaś S&P500 jest na plusie 17 proc.

Pozytywna korelacja oznacza, że traderzy oczekują, iż wzmacniająca się gospodarka będzie sprzyjała zarówno dolarowi jak i akcjom amerykańskich spółek. Z sondażu Bloomberga wynika, że w tym roku produkt krajowy brutto USA zwiększy się o 1,6 proc. i 2,7 proc. w przyszłym. Dla państw z G10 średnia ma wynieść 0,97 proc. w tym roku i 1,95 proc. w 2014.

Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE
Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu
Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły w czerwcu o 0,9 proc.
Gospodarka światowa
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Gospodarka światowa
Malejąca imigracja zmniejsza wzrost amerykańskiego PKB