Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nawrót paniki dał się mocno w czwartek we znaki greckiemu rynkowi. ASE, główny indeks giełdy w Atenach, spadł na początku czwartkowej sesji o 9 proc. Co prawda po południu skala spadków wyhamowała, ale przecena akcji National Bank of Greece, Piraeus Banku i Attica Banku przekraczała w ciągu dnia 25 proc. Rentowność greckich obligacji trzyletnich sięgnęła prawie 20 proc. Większość europejskich giełd rozpoczęła czwartkową sesję od umiarkowanych spadków, a euro słabło wobec dolara. Tak rynek zareagował na wydany w środę późnym wieczorem komunikat Europejskiego Banku Centralnego mówiący, że od 11 lutego EBC przestanie przyjmować greckie obligacje jako zabezpieczenie pożyczek udzielanych bankom. W ten sposób faktycznie zamyka im dostęp do pomocy ze swojej kasy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Richmond Manufacturing Index, wskaźnik aktywności produkcyjnej w Piątym Okręgu Rezerwy Federalnej, spadł w lipcu do -20 z -8 w czerwcu, utrzymując się na poziomie ujemnym. Spadły wszystkie trzy jego wskaźniki składowe.
Do zmiany stóp procentowych w strefie euro prawdopodobnie teraz nie dojdzie, ale to raczej nie koniec cyklu cięć Europejskiego Banku Centralnego.
Gabinet Shigeru Ishiby stracił większość w wyższej izbie parlamentu, a wielu analityków spodziewa się umocnienia japońskiej waluty przed końcem roku.
Dążymy do anarchii w globalnych regułach gry w handlu zagranicznym – komentuje Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Indeks S&P 500 wrócił do bicia rekordów i znalazł się już wyżej, niż mediana projekcji strategów przewidywała, że będzie na koniec br. Paliwa do zwyżek może mu dostarczyć trwający sezon wyników, ale oczekiwania inwestorów są dosyć wysokie.
Mimo że w tym miesiącu amerykański rynek akcji osiągnął rekordowe poziomy, widać oznaki, że ten rajd traci impet. Indeks S&P 500 nie odnotował od 17 sesji ruchu o 1 proc. w żadnym kierunku, co stanowi najdłuższy okres względnego spokoju od grudnia.