Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek naftowy wciąż daje zarobić – tym, którzy zdołają trafnie odgadnąć średnioterminowy trend. Przez ostatnie trzy miesiące baryłka ropy gatunku WTI zdrożała o 25 proc., a gatunku Brent o 33 proc. Do odrobienia zeszłorocznej silnej przeceny droga jest wciąż jednak bardzo daleka. Od początku roku ropa WTI zdrożała o zaledwie 6 proc., a Brent o 14 proc. Pierwsza z nich jest o 43 proc. tańsza niż 12 miesięcy temu, a druga o 40 proc. Fundamenty na rynku nie zmieniły się zaś na tyle, by powróciły ceny sprzed roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump ogłosił zawarcie „ogromnej” umowy handlowej z Japonią. Ta wiadomość sprawiła, że mocno wystrzeliły w górę japońskie akcje.
S&P 500 ustanawia rekordy, a MSCI Emerging Markets jest najwyżej od ponad trzech lat. Inwestorzy wyraźnie grają na optymistyczny scenariusz przewidujący, że wojny handlowe nie zostaną mocno zaostrzone. Część analityków uważa jednak, że zwyżki były zbyt szybkie.
Richmond Manufacturing Index, wskaźnik aktywności produkcyjnej w Piątym Okręgu Rezerwy Federalnej, spadł w lipcu do -20 z -8 w czerwcu, utrzymując się na poziomie ujemnym. Spadły wszystkie trzy jego wskaźniki składowe.
Do zmiany stóp procentowych w strefie euro prawdopodobnie teraz nie dojdzie, ale to raczej nie koniec cyklu cięć Europejskiego Banku Centralnego.
Gabinet Shigeru Ishiby stracił większość w wyższej izbie parlamentu, a wielu analityków spodziewa się umocnienia japońskiej waluty przed końcem roku.
Dążymy do anarchii w globalnych regułach gry w handlu zagranicznym – komentuje Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.