Chiński rynek nie jest już najbardziej płynny na świecie

Przestoje w handlu i starania nadzoru zmierzające do ograniczenia niedźwiedzich transakcji zniechęciły inwestorów.

Aktualizacja: 06.02.2017 21:03 Publikacja: 04.08.2015 11:14

Chiński rynek nie jest już najbardziej płynny na świecie

Foto: Bloomberg

Dzienne obroty na chińskich giełdach kontynentalnych w okresie minionych 30 dni średnio wynosiły równowartość 202 miliardów dolarów wobec 288 mld dolarów w na początku lipca.

Przez prawie miesiąc do 8 lipca 2015 chińskie parkiety były lepsze niż amerykańskie i były światowym liderem. Teraz odstają od Ameryki o 72 miliardy dolarów. W Szanghaju w połowie sesji wtorkowej obroty były 48 proc. poniżej 30-dniowej średniej dla tej pory dnia.

Bezprecedensowy boom w handlu akcjami chińskich spółek z pierwszej polowy tego roku wyparował a Shanghai Composite Index od tegorocznego szczytu stracił 29 proc. Spadek obrotów pogłębił się w tym tygodniu, gdyż nadzór ograniczył grę na krótko, wszczął dochodzenie przeciwko traderom posługującym się algorytmami jednocześnie ostrzegając inwestorów przed składaniem dużych zleceń sprzedaży akcji.

- To co się stało niewątpliwie zniechęci inwestorów - wskazuje Tang Yayun, szanghajski analityk Northeast Securities. Podkreśla, że zwłaszcza niektórzy inwestorzy instytucjonalni mogą mieć opory przed wejściem na ten rynek.

Zwolennicy interwencji przekonują, że jest ona konieczna by odbudować zaufanie inwestorów po wielkiej wyprzedaży akcji szacowanej na 4 biliony dolarów. Z kolei krytycy zarzucają chińskim władzom, iż wycofują się z obietnicy podniesienia rangi rynku.

Spadek obrotów na chińskich giełdach może się pogłębić, co może zaszkodzić wynikom finansowym domów maklerskich, obawia się Thomas Ho, analityk Daiwa Capital Markets Hong Kong. Mimo ostrego zjazdu średni obrót z 30 dni jest wciąż dwa razy wyższy niż w marcu , wskazują dane Bloomberga.

- Wkraczamy w okres niskich obrotów, który może potrwać przez minimum 3-6 miesięcy - szacuje Ho. Będzie to miało też wpływ na wyceny brokerów, które wciąż są wysokie zważywszy zmianę sytuacji rynkowej.

O poziomie obrotów decydują nie tylko ograniczenia regulacyjne, ale także słabnąca aktywność traderów korzystających z lewaru, czyli pożyczonych pieniędzy. W wolniejszym tempie na rynek też wchodzą nowi inwestorzy.

Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać