Szef japońskiego rządu potrafi zadbać o inwestorów

Polityka premiera Shinzo Abe zwiększa atrakcyjność akcji, ponieważ papiery udziałowe zapewniają najlepsze od 2,5 roku wypłaty w stosunku do obligacji.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:56 Publikacja: 01.09.2015 11:30

Szef japońskiego rządu potrafi zadbać o inwestorów

Foto: Bloomberg

Wprawdzie ceny akcji na świecie spadły, ale szef japońskiego rządu zdołał skłonić tamtejsze korporacje do zwiększenia zwrotu dla udziałowców. Dlatego też szacowana stopa dywidendy spółek z indeksu Nikkei 225 wzrosła do 1,41 pkt proc. powyżej rentowności 10-letnich papierów rządowych z 25 sierpnia. Jest to największa różnica od 12 grudnia 2012 roku, wynika z danych Bloomberga. W przypadku Stanów Zjednoczonych podobny spread wynosi tylko 0,2 pkt proc.

Dywidendy i buybacki (skupy akcji własnych) w minionym roku obrachunkowym podskoczyły aż o 76 proc., gdyż rząd chce aby w spółkach poprawił się ład korporacyjny i aby zwiększały one zwrot dla akcjonariuszy, wskazują analitycy Nomura Holdings. Hojniejsze wypłaty dla inwestorów mogą pomóc rynkowi akcji poprzez zwiększanie inwestycji w zyskowne biznesy i zachęcając konsumentów do zwiększenia zakupów, kiedy bank centralny stosując bezprecedensową stymulacje koniunktury stara się kontrolować rentowność obligacji skarbowych.

- Japońskie spółki wypłacają teraz wyższe dywidendy, co robi wrażenie - wskazuje Raymond Chan odpowiedzialny za inwestycje Allianz Global Investors w regionie Azji i Pacyfiku. Zwraca on uwagę, że jeśli spojrzy się na japońską gospodarkę to wzrostu w niej prawie nie widać, ale spółki, jak się wydaje, zmieniają kurs bardziej koncentrując się na zwrocie dla akcjonariuszy. "

Analitycy prognozują, że dla indeksu Nikkei w okresie 12 miesięcy stopa dywidendy wyniesie 1,7 proc. podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji rządowych zwiększy się do 0,73 proc. na koniec 2016 roku z 0,38 proc. w miniony poniedziałek.

Interesy akcjonariuszy są kluczowym elementem polityki Shinzo Abe zmierzającej do poprawy wyników spółek. Akcje wyróżniających się pod tym względem firm chętnie kupują państwowe fundusze. Zwrot z kapitału dla firm z indeksu szerszego rynku Topix wzrósł do 8,7 proc. z 3,3 proc. na koniec 2011 roku. , ale wciąż jest niższy aniżeli ROE dla MSCI World Index na poziomie 11 proc.

Dywidendy przypadające na każdą akcję spółek z Nikkei 225 w 2014 roku podskoczyły o 26 proc. w stosunku do 2012 roku. Analitycy szacują, że zysk na akcję tych firm w okresie 12 miesięcy zwiększy się o 16 proc.

- Atrakcyjna stopa dywidendy wesprze rynek akcji - przekonuje Toshio Sumitani, strateg Tokai Tokyo Financial Holdings. Podkreśla, że rosnące kursy akcji mogą zwiększyć konsumpcję poprzez „efekt zamożności".

Gospodarka światowa
Trump daje więcej czasu na umowy handlowe
Gospodarka światowa
Uncja złota za 4 tysiące dolarów – czy może poniżej 3 tysięcy?
Gospodarka światowa
Jak Xiaomi odniosło sukces tam, gdzie poległo Apple
Gospodarka światowa
Przemysł motoryzacyjny pomógł niemieckiej produkcji w maju
Gospodarka światowa
Trump przesunął deadline dla ceł na 1 sierpnia
Gospodarka światowa
Czy socjalista będzie rządził Nowym Jorkiem?