4 zagraniczne spółki godne uwagi

Analitycy techniczni wskazują spółki z giełd w Niemczech i USA, na wykresach których pojawiły się ważne sygnały techniczne. Sprawdź, jakie wynikają z nich prognozy.

Aktualizacja: 06.02.2017 18:50 Publikacja: 23.09.2015 17:12

4 zagraniczne spółki godne uwagi

Foto: PARKIET

Czterech ekspertów wskazało po jednej spółce z zagranicznej giełdy, która ich zdaniem warta jest uwagi. Każdy podaje uzasadnienie swojego wyboru na gruncie analizy technicznej lub fundamentalnej, i wskazuje istotne poziomy cenowe na wykresie. Eksperci wskazują spółki o potencjale wzrostowym i spadkowym (możliwa jest krótka sprzedaż lub zawarcie kontraktu CFD). Poniżej prezentujemy proponowane spółki wraz z wykresami.

Bartosz Zawadzki, kierownika Działu Analiz Admiral Markets

TYP: Chevron

Ceny ropy na świecie ustabilizowały się po wzrostowej korekcie z końca sierpnia. Cena baryłki WTI oscyluje obecnie przy 45 USD. Jednak wydaje się, że prędzej czy później korekta zakończy się, a cena powróci do trendu spadkowego. Prawdopodobnie nie będą to tak spektakularne spadki, jak do tej pory, ale jest jeszcze miejsce do dalszego ruchu na południe. Iran zapowiada, że jest gotowy zwiększyć produkcję. Również kraje OPEC oraz główni producenci tego surowca na świecie, takie jak Rosja i Stany Zjednoczone, też nie zamierzają obcinać wydobycia. Przynajmniej nie w najbliższym czasie. Spółka Chevron, która jest międzynarodowym gigantem branży energetycznej mocno ucierpiała na obniżce cen ropy. Kurs akcji tej spółki jest w trendzie spadkowym od połowy 2014 r., co jest oczywiście zbieżne z sytuacją na wykresie ropy. Od końca sierpnia trwa korekta, a na wykresie dziennym widać formację trójkąta. Przełamanie dolnego ograniczenia w okolicach 77 USD powinno sprowadzić kurs w okolice ostatniego dołka, czyli 69,50 USD. Z kolei przełamanie tego obszaru może spowodować zejście ceny nawet w okolice 66 USD, gdzie znajdują się dołki z połowy 2010 r.

Tomasz Wiśniewski, ekspert Investment-University, TMS Brokers

TYP: IBM

Otoczenie nie sprzyja graniu na długo, dlatego warto poszukać na rynku okazji do otwarcia pozycji krótkich. Ciekawie wygląda wykres spółki IBM. Tutaj, w ujęciu tygodniowym, widzimy trwający od marca 2013 r. trend spadkowy zamknięty pomiędzy granatowymi liniami. Warto zauważyć, ze ostatnie dwie długie fale spadkowe były do siebie bardzo podobne, co powoduje, że obecna, trzecia niedźwiedzia fala może przybrać podobną wielkość. Jej zakończenie wypadałoby akurat na wsparciu utworzonym przez opór z prawie całego 2010 r. przy 132 USD za akcje. Warto zwrócić uwagę na ostatnie dwie tygodniowe świece, które posiadają długie górne cienie odbijające się od oporu poniżej 150 USD za akcję. Takie zanegowanie powrotu stawia walor w niekorzystnej sytuacji i zwiększa prawdopodobieństwo powrotu spadków. Obecna korekta jest dosyć płytka i charakterystyczna bardziej dla mocnych trendów spadkowych. Zagranie na krótko po rynku i ustawienie stop lossa w okolicach 150 USD za akcje wydaje nam się dobrym rozwiązaniem. Potencjalny zasięg tego ruchu to właśnie 132 USD, co przy obecnej cenie (144USD) daje ruch na 2:1 potencjalnego zysku do ryzyka.

Piotr Neidek, analityk DM mBanku

TYP: RWE

Historyczne wyprzedanie widoczne zarówno na interwale tygodniowym jak i miesięcznym, skłania do postawienia tezy, iż fala bessy ma się ku końcowi – co najmniej w takim wymiarze, w jakim jest obecnie. Jednocześnie w ostatnich dniach doszło do zaatakowania dolnego ograniczenia kanału spadkowego, a to powinno skutkować wyhamowaniem deprecjacji. Jednakże najciekawszym elementem prowzrostowej układanki jest wolumen – od drugiej połowy września pojawiły się bardzo duże obroty, których obecność na historycznie niskich cenach sprawia, że można otworzyć temat akumulacji. Na wykresie tygodniowym uwidocznił się UHV – często brakujący element do zakończenia tematu bessy – może jak nie dzisiaj czy jutro, to jednak w najbliższych tygodniach zapewne jest to ciekawy temat...

Krzysztof Borowski, ekspert IBiUG SGH

TYP: Airbus

Cena akcji dotarła do silnego wsparcia (po wcześniejszym wybiciu w dół z bazy - przebicie w dół 56,13 euro). Duży czarny korpus ma negatywną wymowę i zapowiada spadek do kolejnego poziomu zatrzymania (51,98 euro) - wcześniejsza luka hossy. Od góry cenę "spycha" w dół zniżkująca średnia ruchoma 13-sesyjna. Na większości wskaźników i oscylatorów dominują sygnały sprzedaży: RSI i Parabolic. Sygnał kupna obowiązuje na MACD (ale wskaźnik wyraźnie zakręcił od góry do swojej średniej ruchomej - możliwe wskazanie sprzedaży w najbliższym czasie). Podobnie rzecz ma się ze Stochastic wolnym. Wskaźnik Akumulacja / Dystrybucja uwidacznia wyprzedaż akcji (tendencja spadkowa wskaźnika od początku września). Celem dla pozycji krótkiej jest 50,12 euro, a stop loss należy umieścić przy 56,75 euro.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?