Taka kursowa huśtawka była skutkiem niepokoju inwestorów o duże zadłużenie spółki. Przecena z poniedziałku została wywołana publikacją raportu analitycznego firmy Investec wskazującego, że przy dalszym spadku cen surowców wypłacalność Glencore może być zagrożona. Spółka zapewniała jednak, że nie ma problemów z wypłacalnością, a inne raporty analityczne wskazywały, że po silnej wyprzedaży akcje Glencore są niedocenione.
„Wygląda na to, że spółka będzie robiła wszystko, by móc spłacić swoje długi. Może zaczął tam być słyszany cichy głos rozsądku" – mówił czwartkowy raport analityków Investeka.
Ivan Glasenberg, prezes Glencore, pracuje nad planem obniżenia zadłużenia firmy, który obejmuje sprzedaż aktywów i zmniejszenie dywidendy o połowę. Według nieoficjalnych informacji Glencore wynajęło Citigroup oraz Credit Suisse do przygotowania transakcji sprzedaży jej mniejszościowych udziałów w biznesie rolniczym. W 2014 r. Glencore była warta ponad 85 mld USD po tym, gdy za 29 mld USD przejęła firmę Xstrata, największego eksportera węgla na świecie. Od tego momentu kapitalizacja Glencore zmniejszyła się do 21 mld USD, co było m.in. skutkiem kryzysu na rynkach surowców.