Największa w historii fuzja spółek farmaceutycznych – warta 160 mld USD transakcja między amerykańskim koncernem Pfizer oraz irlandzką firmą Allergan – została odwołana z przyczyn podatkowych. Pfizer podał, że z fuzji zrezygnowano w związku z działaniami amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, który prowadzi kampanię przeciwko praktykom znanym jako inwersja podatkowa.

Do inwersji podatkowej dochodzi, gdy jedna spółka łączy się z drugą, zarejestrowaną za granicą, by stać się podmiotem zarejestrowanym w innym kraju i płacić niższe podatki. Allergan jest firmą powstałą w USA, ale zarejestrowaną w Irlandii, kraju często wykorzystywanym przez wielkie korporacje do celów optymalizacji podatkowej. Spółka, która powstałaby w wyniku fuzji Pfizera z Allerganem, byłaby zarejestrowana w Irlandii i tam płaciła CIT. Departament Sprawiedliwości w poniedziałek wdrożył jednak nowe regulacje, które uniemożliwiają przeprowadzenie tej transakcji. Dotychczas prawo stanowiło, że spółka, której udziały po fuzji należą w co najmniej 80 proc. do amerykańskich akcjonariuszy, nie może zostać zarejestrowana poza USA. Te regulacje zostały tak zaostrzone, że w obliczaniu poziomu zagranicznego akcjonariatu nie będą brane pod uwagę akcje wyemitowane w związku z przejęciami amerykańskich spółek dokonywanymi przez spółkę zagraniczną przez trzy poprzednie lata. Allergan dokonał w ciągu trzech ostatnich lat przejęć w USA wartych 96 mld USD.

Ponieważ fuzja nie doszła do skutku, Pfizer zapłaci Allerganowi 150 mln USD na pokrycie kosztów związanych z transakcją.